ТРЕСЕ СЕ СРПСКО ПОДЗЕМЉЕ! Они ускоро излазе на слободу - више ништа неће бити исто (ФОТО)
Многи страхују од репризе деведесетих кад се у исто време сви они нађу на слободи.
Сретен Јоцић, познатији као Јоца Амстердам, Лука Бојовић, Дарко Шарић и Маринко Магда могли би, у наредних неколико година, да буду пуштени из затвора.
Мучи вас амброзија? Ево шта кажу алерголози како да решите проблем
УХАПШЕН БРАТ НАРКО БОСА! Осумњичен да је давао мито како би слободно напуштао кућни притвор
ТРЕГЕДИЈА У РАЧИ! Мушкарац (61) погинуо приликом радова на својој кући
Ако се сви они нађу на слободи, многи страхују од репризе деведесетих, а могла би поново да буде актуелна чувена реченица Бате Трлаје: "Мала бара, пуно крокодила".
После одлежане целокупне казне, као потпуно слободан човек, за годину дана, требало би из затвора да изађе Сретен Јоцић (59). Он иу пожаревачком затвору "Забела" издржава јединствену затворску казну од тринаест и по година.
Јоца Амстердам, да подсетимо, ухапшен је 27. априла 2009. због сумње да је учествовао у убиству хрватског новинара Иве Пуканића.
Међутим, на крају судског поступка он је правоснажно ослобођен, а уместо да буде пуштен из притвора, који му је укинут 28. децембра 2012, он је пребачен из Централног затвора у Забелу, на издржавање казне од 15 година затвора за подстрекивање на убиство Горана Марјановића, званог Гокси Бомбаш, 1995. године.
Лука Бојовић најраније би могао да се нађе на слободи тек почетком 2024. године, и то под условом да му шпанске институције прихвате молбу за условни отпуст, који може да тражи после одслужења две трећине казне.
Будући да је био у притвору од 9. фебруара 2012. године кад је ухапшен у Валенсији најраније би могао да тражи условни отпуст 9. фебруара 2024. године.
Уколико би институције у Шпанији то одобриле, Лука Бојовић је слободан човек - јер у Србији није тражен ни за једно кривично дело.
У Шпанији је осуђен на затворску казну од 18 година затвора због организованог криминала. За фалсификовање исправа изречено му је три године затвора, за злочиначко удруживање пет, а за поседовање оружја десет година робије.
У Србији је својевремено био оптужен за убиство Бранка Јефтовића Јорге и за покушај убиства Андрије Драшковића и Зорана Недовића Шока 2004. године, као и за убиство њихових телохранитеља Дејана Живанчевића и Милутина Јовичића.
Правоснажно је ослобођен свих тих оптужби. Иако се његово име повезивало са још неким убиствима, истражитељи нису прикупили материјалне доказе за то.
Уколико на поновљеном суђењу Дарко Шарић буде поново осуђен на 15 година затвора, моћи ће у марту 2024. године да тражи условно пуштање на слободу после одлежане две трећине казне. Шарић је у пресуди означен као организатор групе која је кријумчарила укупно 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у Западну Европу током 2008. и 2009. године.
За Дарком Шарићем је међународна потерница расписана у јануару 2010. године. У априлу исте године Тужилаштво за организовани криминал Србије подигло је оптужницу против њега и његове групе.
Суђење је почело 2012. године, а Шарићу се судило у одсуству, јер је био у бекству. Ухапшен је у марту 2014. године. Неки Шарићеви сарадници одавно су правоснажно осуђени у Италији, Уругвају и Словенији. У Србији је девет припадника ове групе на почетку истраге потписало споразум о признању кривице и неки од њих су одслужили казне, а Шарића и друге чланове чека ново суђење.
Шарић је у јулу прошле године, у одвојеном поступку пред Специјалним судом, првостепено осуђен и на девет година затвора као организатор криминалне групе која је “опрала” више од 20 милиона евра, стечених кријумчарењем кокаина.
Маринко Магда, кога су полицајци који су радили на случају назвали српским Џеком Трбосеком, наћи че се на слободи уколико мађарски суд у фебруару наредне године, после психијатријског вештачења, одлучи да га пусти из затвора у Сегедину.
Најкрволочнији злочинац тог времена, почетком 1994. године, осуђен је за убиства 14 људи и деце у Србији и Мађарској, а тачан број његових и жртава његовог ескадрона смрти, како су медији назвали припаднике његове групе, никад није утврђен.
Магда је ухапшен почетком 1994. године, у полицијској станици у Сегедину у коју је дошао пошто је позван да преузме дозволу за стални боравак у Мађарској.