У НЕКИМ СИТУАЦИЈАМА НЕ ПОМАЖЕ НИ ТЕСТАМЕНТ! Откривено да ли УБИЦА може да наследи ИМОВИНУ ЖРТВЕ
Недостојан наследник се третира као да не постоји
Закон о наслеђивању третира злочинце као да уопште не постоје, тачније – као да су умрли пре убиства своје жртве. Али, шта ако наследници пронађу у душеку покојника велику суму готовине.
АУТОМОБИЛ СРПСКИХ РЕГИСТРАЦИЈА УДАРИО У КУЋУ: Седморо мртвих, четворо повређених у Мађарској (ФОТО)
ДРАМА У СЈЕНИЦИ! Момци физички насрнули на полицију, а онда је уследио ХАОС
НАКОН ПРЕСУДЕ БИО У ВИДНОМ ШОКУ И ПОНАВЉАО САМО ОВО! Они су КРИВИ за убиство Мите Бежаније
Какво решење о наслеђивању треба донети у случају када је жена убила мужа? То је било једно од питања нотара на петом годишњем саветовању јавних бележника одржаном прошлог викенда на Копаонику.
Онај ко је убио оставиоца – недостојан је да буде његов наследник. Такви случајеви већ су забележени у пракси нотара у Србији. Ако жена убије мужа, она не може да наследи његову имовину, а такав случај, споменуто је на саветовању, забележен је у филму „Гучијеви”, који се управо приказује у биоскопима као сензационална прича о „убиству, лудилу, гламуру и похлепи”, пише Политика.
Жена која је наручила убиство мужа, као у филму, такође не може бити наследник. Без обзира на то да ли је иза жртве злочина остало баснословно богатство, или само нешто мало новца и стан у коме су заједно живели, жена не може да наследи мужа ако је крива за његово убиство.
Исто тако, муж насилник не може да наследи жену коју је усмртио, а то је у нашој земљи много чешћи случај. Од почетка ове године у Србији је убијено 19 жена. Поред тога што кривце очекују дугогодишње казне затвора, па и доживотна робија, они остају и без имовине коју је имала њихова супруга, као и без своје имовине коју би супруга наследила да је остала у животу. Закон о наслеђивању третира овакве злочинце као да уопште не постоје, тачније – као да су умрли пре убиства своје жртве.
- Недостојан наследник се третира као да не постоји. Ако муж убије жену или жена мужа, наследницима се оглашавају њихова деца. Ако јавни бележник има правоснажну пресуду кривичног суда, којом је утврђено да је особа из круга наследника убила оставиоца, она не може да наследи покојника, ни на основу закона, ни на основу тестамента, ни на основу легата. Та особа се води као да је умрла пре оставиоца и нигде се не рачуна њен наследни део - објаснио је јавним бележницима др Дејан Ђурђевић, редовни професор Правног факултета у Београду.
Ако су, на пример, иза убијене жене, остали осуђени муж и двоје деце, имовина се не дели на три дела, него на два, чак иако је реч о стану који је био у власништву осуђеног.
Уколико оставилац нема децу, наследницима ће бити оглашени други најближи сродници – родитељи, браћа и сестре.
Јавни бележници су поставили још једно занимљиво питање – шта радити у ситуацијама када наследници умрлог пријављују готов новац као део заоставштине.
Дакле, није реч о новцу на банковном рачуну, већ о кешу који се нашао у такозваној сламарици или најчешће у некој тајној фиоци која је била под кључем. Нису баш чести случајеви, као у домаћим серијама, да се велике суме готовог новца, проналазе зашивене у душецима и јастуцима на којима је за живота спавао покојник.
Оцењено је да у таквим случајевима треба обратити пажњу да ли наследници користе оставински поступак да оперу свој нелегално стечени новац и уложе га у легалне токове, тако што ће се готовина „убацити” у оставину, заједно са другим покретним стварима и некретнинама.
Поставило се и питање да ли треба пописивати новчанице, са њиховим серијским бројевима, али је ипак закључено да није на нотарима да проверавају порекло тог новца. До сада се није појавила нека већа сума, па се полази од претпоставке да је покојник штедео и није успео да каже наследницима да има „штек”. Ако је новчанице навео у тестаменту, онда није спорно како треба спровести упутства о расподели уштеђевине. Међутим, ако тестамента нема, нотар ће узети изјаве наследника да су они на одређеном месту у стану пронашли готов новац, чак и ако је реч о већој суми.
Није се још десило да наследници пријаве нотару како су пронашли милион евра у стану свог драгог покојника. Претпоставља се да у таквим случајевима чланови ожалошћене породице сами постижу договор о расподели новца, без учешћа јавног бележника.
Ко је недостојан за наслеђивање
Не може да наследи онај ко је умишљајно усмртио оставиоца, или је то покушао, затим онај ко је принудом, претњом или преваром навео оставиоца да сачини или опозове тестамент или неку његову одредбу, или га је у томе спречио, а такође и онај ко је у намери спречавања оставиочеве последње воље уништио или сакрио његов тестамент, или га је фалсификовао (као у филму „Маратонци трче почасни круг”).
Недостојан је и онај ко се теже огрешио о законску обавезу издржавања оставиоца или му је ускратио нужну помоћ, наводи се у Закону о наслеђивању.
Оставилац може да опрости недостојност, у одређеној форми. Недостојност не смета потомцима недостојног и они наслеђују као да је недостојан умро пре оставиоца.