У Србији преко 800 људи више у затвору него 2015. године
Према подацима Управе, у српским затворима мушкарци тренутно чине 96.16 процената, а жене 3.84 процената
У српским затворима тренутно борави око 10.900 осуђених и притворених лица, што је преко 800 људи више него током 2015. године, док је број лица која се налазе у кућном притвору, односно кућном затвору - дуплиран у односу на две године раније.
ДЕТАЉИ УЖАСА У КРАЉЕВУ: Син прелазио пругу, мајка се бацила да га спасе па их обоје убио воз
СУД У БЕОГРАДУ: Против Делибашића цела оптужница!
Према недавном извештају Савета Европе о стању српским затворима укупан број осуђених и притворених лица у току 2015. године износио 10.064, док подаци Управе за извршење кривичних санкција Министарства правде Србије кажу да тај број тренутно износи око 10.900 људи.
Иако се и даље може говорити о пренатрпаним затворима, Савет Европе је Србију похвалио због корака које предузима на повећању капацитета и побољшању услова, с обзиром да је само у току прошле године Министарство правде, радило на реконструкцији адаптацији низа затворских објеката, а почела је и изградња новог затвора у Панчеву.
Иначе, према подацима Савета Европе, укупан број особа у спрским затворима је од 2005. године порастао за више од 30 одсто. Тада их је било 7.775 притвореника и осуђеника у затворима.
Према подацима Управе, у српским затворима мушкарци тренутно чине 96.16 процената, а жене 3.84 процената, тако да је у односу на претходну годину број жена незнатно повећан за око 0.24 одсто.
У Србији је у току прошле године дуплиран број лица која су у кућном притвору односно затвору. У току 2015. тај број је износио 514 лица, док се тренутно у кућном притвору налази 183, а у кућном затвору 911 лица.
У односу на недавни изврштај о стању у српским затворима током 2015. године, свежи подаци за 2016. односно 2017. годину говоре у прилог напретку када су у питању затворски капацитети, услови боравка у притвору, односно затвору, као и све већој примени алтернативних санкција (кућни притвор, или кућни затвор).
У току прошле године, поред реконструкција појединих делова затвора, Министарство правде односно Управа за извршење кривичних санкција радила је и на адаптацији објеката у циљу побољшања услова за притворенике или осуђенике.
ХАПШЕЊЕ У ТИТЕЛУ: Убио човека металном шипком!
Тако су реновирани делови Казнено-поправног завода у Нишу, Специјална затворска болница у Београду, Окружни затвор у Београду, Казнено-поправни завод у Сремској Митровици, Казнено-поправни завод за малолетне у Ваљеву. Такође, почела је изградња новог затвора у Панчеву, који би требало да буде завршен до краја ове године.
Панчевачки затвор ће имати капацитет за смештај 300 осуђеника и 200 притвореника, а његовим завршетком значајно ће бити побољшани и капацитети затвора у Србији.