СТРУЧЊАЦИ О СМРТИ ДАНКЕ ИЛИЋ: "Не завршава се на овој двојици све, полиција још истражује"
Тешко се долази до истине
Случај нестанка мале Данке (2) код Бора добио је неславни епилог, а и након што су власти обелоданили резултат овог случаја постоје нелогичности.
Министар МУП Братислав Гашић направио је ретроспективу овог случаја.
Гости емисије "Ни пет, ни шест" који су покушали да одгоненту све нелогичности око случаја преминуле Данке били су Жељко Машовић, психолог, Предраг Савић, адвокат, Угљеша Гргур, народни посланик и Саша Боројевић, аналитичар.
Савић је прво одгонетнуо каква је правна разлика уколико су ударили дете колима, ударили је и бацили тело на ђубрише или ако су је ударили колима, докусирили и на крају бацили тело.
- Врло је велика разлика, али да кренемо од овог последњег, како је и процесуирано, тешко убиство, а уз то овде има елемената да је тешко убиство урађено на суров начин, те су и прикривали кривично дело, па би у том случају запрећена казна била од десет година, до доживотне робије. Да се догодила друга ситуација, то би било изазивање опште опасности у саобраћају, запрећена казна са смртним последицама до осам година, а ту би могло да се дода то да нису пружили помоћ лицу. У првој ситуацији бисмо имали само изазивање опште опасности у саобраћају и да су пружили помоћ, али би се то завршило вероватно без смртних последице. Овде још имамо чињеницу да су они били у алкохолисаном стању. Министар Гашић је рекао да је оперативним радом разрешен случај, па је између осталог рекао да је постојало ГПС праћење аутомобила јер је у власништву комуналног предузећа водовод - започео је Савић, па додао:
- Према ГПС они су се кретали 20 километара на час, ставили су то повређено дете на алат, а и у међувремену је наишао отац детета до тог Фиата Панде и питао да ли су видели дете, на шта су они хладнокрвно одговорили да нису.
Гргур је рекао да ће истрага утврдити да ли је још људи учествовало у овој злочину::
- То су зликовци, а не знам да ли се на тој двојици завршава. Полиција ће још радити на истрази, видеће се ко је још ту умешан и да ли уз све ово има још неко блаже кривично дело од стране некога. Полиција је урадила свој посао како и приличи, даноноћно се трудила и дошло се до извршиоца. Сада, да ли је још неко ту умешан, мислим да ће истрага то утврдити.
Боровић је рекао да је можда постојао налогодавац, и да је у тренутку панике дошло до кобног завршетка:
- Да ли ми сада причамо о томе шта је истина или како је то дете завршило или покушавамо да сазнамо да ли је постојао налогодавац. Ако је постојао налогодавац киднаповања детета, па је кренуло по злу, добро је познато да је првих два сата пресудно, да ли ту паника уради своје, па дође до убиства, како би се ослободили доказа. Ми овде имамо тврдњу да је дете било живо у тренутку одвођења, има много детаља до којих не знам како су дошли, али су оне на основу починиоца овог дела. Такође, имамо реченицу, да један на другог сваљују и да лажу. Ја барем не знам како да им се верује, тешко се у оваквим ситуацијама долази до праве истине.
С обзиром на то да ништа није индиковало да су двојица оптужених заправо монструми који су способни да овако нешто ураде, Машовић је коментарисао општу параноју која сада влада:
- Требало би спречити ту општу параноју, сада и да се повуче ручна са сервирањем информација, народ ће да настави да прави теорије у својим главама. Потом не знаш шта је горе, да се дају или да се не дају информације. Психолошки, наш мозак када нема информације, он сам креира сопствени филм. Нажалост, 99% нас, сви смо имали тај инстикт да је нажалост трагичан крај, али смо се сви надали нечему. Не бих да будем генерал после битке, али и што се тиче снимка, ви снимате жену, која је то притом приметила, па да је то стварно отмичар, одгризла би му руку.
Извор: Србија Данас/Курир/Лука Петковић Мајер/Пренео: В.М.