Ухапшена полицајка продавала пасоше припадницима турског подземља?
Због злоупотребе положаја и примања мита иза браве и матичарка
Службеница Управе за управне послове МУП-а Р.Г. (48) ухапшена је прекјуче због сумње да је узимала мито да би обезбеђивала пасоше Србије држављанима Турске.
Прочитајте и:
Приликом претреса код ње је пронађено чак 100.000 евра. Због злоупотребе положаја и примања мита ухапшена је и матичарка А.П. (52), а приведено је и двоје грађана Љ.Н. (66) и М.З. (56) због сумње да су давали мито.
Полицајка и матичарка се терете да су у дужем периоду од осумњичених грађана примале поклоне и новац у износу од 100 до 500 евра како би страним држављанима омогућиле упис у књигу држављана Србије и доношење решења по убрзаном поступку.
Хапшење је наставак акције коју је прошле године покренуло Тужилаштво за организовани криминал због сумњи да је око 300 држављана Турске међу којима су и неки истакнути припадници тамошњег подземља добило праве српске пасоше. Како није било доказа да је у питању организована криминална група која је Турцима обезбеђивала српске пасоше, део истраге је Тужилаштво за организовани криминал уступило Вишем тужилаштву у Новом Пазару, а поступак против полицајке Р.Г. и још две особе води Више тужилаштво у Београду.
У акцији у Новом Пазару био је ухапшен турски држављанин Умит Јардимци (42) који се теретио да је био главни посредник у продавању српских пасоша његовим сународницима.
Осим њега тада су ухапшена још четворица осумњичених међу којима и матичари из Новог Пазара, Сјенице, и Тутина. БИА је пресрела разговоре између Умита и његових сународника који су куповали пасоше и разговоре које је обављао са матичарима у Рашкој области.
Испливала преписка: Некадашњи фудбалер Звезде уцењен нагим фотографијама (ФОТО)
Сва петорица осумњичених закључили су споразуме о признању кривице и већ су правоснажно осуђени.
Турски држављани су добијали праве српске пасоше на лажна имена што су плаћали и до 10.000 евра. С њима су могли слободно да путују по целој Европи чак и ако постоје црвене Интерполове потернице за њима. Цена српског пасоша када се идентитет не мења била је од 2.000 евра па навише.