У НОВОМ САДУ УМРЛА ЈЕДНА БЕБА ОД ВЕЛИКОГ КАШЉА: Укупно ПЕТ смртних случајева, лекари се и даље боре за ЖИВОТ једног дечака
Борба против болести не престаје
На Институту за заштиту здравља мајке и детета "Др Вукан Чупић" у Београду лекари се и даље боре за живот бебе, брата близанца једне од четири бебе преминуле од великог кашља. Како би се појачао колективни имунитет, лекари кажу да постоји намера да се уведе вакцина против великог кашља и после завршеног осмог разреда, то јест након навршених 14 година.
ДРАМА У КРАГУЈЕВЦУ: Радник паркинг сервира хтео да му однесе ауто, возач покушао да га ПРЕГАЗИ! Прешао му преко НОГЕ, па га ударио у предео БУБРЕГА
УЖАС КОД РАЖЊА: Младић злостављао ћеркицу рођеног брата ДВЕ ГОДИНЕ, дете испричало оцу шта се дешава
ЂЕРДАП У ПЛАМЕНУ Пожар и експлозија у хидроелектрани! Ватра "прогутала" трансформатор (ФОТО)
Проф. др Владислав Вукомановић, дечји кардиолог и заменик директора Института, рекао је да је велики кашаљ подмукла болест која се не јавља стандардно само у зимским месецима, иако тада расте број инфицираних због лакшег преношења у затвореном простору, као и код осталих инфекција.
- Прве пријеме смо имали у јуну, затим је кренуло да се повећава. Крајем новембра и крајем јануара умрле су четири бебе с најтежом клиничком сликом. Биле су узраста од 30 дана до два месеца, нису успеле да победе ову болест, упркос нашим напорима да зауставимо њену прогресију - казао је др Вукомановић:
- Дете које је сада на респиратору показује стабилно стање с добром гасном размером, циркулацијом и надамо се да ће то близанче прегурати то и оздравити. Проф. др Вукомановић наглашава и да су у највећем ризику мала деца због неразвијеног имунолошког система.
- Иде се и на то, на пример, у САД, вакцинација трудница, како би се заштитила новорођена деца у првим месецима живота, када не поседују антитела како би се сама одбранила. Постоји намера да се уведе и та вакцина после завршеног осмог разреда - рекао је проф. др Вукомановић.
Према новим подацима Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", од 1. до 31. јануара ове године на територији Србије пријављена су 253 случаја пертусиса:
- У наведеном периоду пријављен је један смртни исход узрокован пертусисом код невакцинисаног детета млађег од три месеца. Највећи број случајева регистрован је у узрасним групама деце од 10 до 14 година, као и код особа старијих од 20, док је највећа узрасно специфична стопа инциденције забележена у узрасној групи одојчади млађе од 12 месеци.
Пет смртних случајева
Прва беба преминула у Новом Саду
На Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине у Новом Саду у јулу прошле године преминула је једна беба од великог кашља, сазнаје се. Беба је имала месец и по дана и није била вакцинисана. То је прва беба која је у Србији у 2023. умрла од пертусиса, а потом су преминуле још три и у првом месецу ове године једна.
У Београду је, према подацима ГЗЈЗ, пријављено 69 новооболелих од 22. до 28. јануара. Највећи број оболелих је међу децом узраста 10-19 година (466), а међу њима предњаче деца узраста 12 година (89 оболелих), 13 година (83 оболелих) и 14 година (72 оболелих).
Извор: Србија Данас/Курир/Александра Кочић/Пренео Т.М.