УЖАС НА ЈУГУ СРБИЈЕ: Мушкарац умро од убода стршљена, није ни стигао да позове Хитну - ујео га у вену на врату
Иза себе је оставио супругу, двоје деце, мајку и оца, као и сестру.
Четрдесетпетогодишњи мушкарац из Медвеђе преминуо је јуче око 11 сати од уједа стршљена. Трагедија се догодила на његовом кућном прагу, пре него што је успео да позове Хитну помоћ. Мештани кажу да га је стршљен ујео у вену на врату.
Радио је у огранку Електродистрибуције у Медвеђи, а колеге га описују као доброг друга, вредног и поштеног радника, те доброг домаћина, наводи Југмедија.
Иза себе је оставио супругу, двоје деце, мајку, оца и сестру.
Савети шта радити ако вас уједете стршљен
Како бисте спречили ширење отрова у телу, убодени део тела држите повишено у односу на труп. Ако је жалац остао у кожи, покушајте га истиснути неким равним ножем. Немојте користити пинцету јер се њоме најчешће само отров додатно истиснете у тело, а жалац остане дубље у кожи.
Посебно су опасни убоди на пределу грла и врата јер отеклина може узроковати отежано дисање или чак гушење, због чега је озлеђену особу потребно одмах одвести у хитну. Убоди отровних инсеката попут стршљена посебно су опасни за особе склоне алергијским реакцијама. Оне могу пасти у анафилактички шок.
У том случају треба одмах позвати Хитну помоћ како би се спровела антишок терапија. Ту терапију могу извести само професионалци који праћењем симптома одређују дозе адреналина, антихистаминика и кортикостероида, како би неутрализовали алергијску реакцију.
У случају да је човек у смртној опасности, а у том тренутку нема доктора који би му помогао, алергијска реакција се може ублажити инјекцијом адреналина која је унапред припремљена. Зато, ако сте изложени опасности од угриза стршљена, а посебно ако сте алергични на угриз инсеката, потребно је да имате једну такву инјекцију и таблете антихистаминика за сваки случај, а за све то се пре свега посаветујте са доктором.
Обавезно се јавити лекару
У случају да нема алергијске реакције, већ је у питању само обичан оток, место убода треба третирати хладним облозгама.
Важно је напоменути да у неким случајевима, алергијска реакција може закаснити од осам до 10 сати, па је ипак најбоље обратити се лекару.
Отров стршљена садржи хистамине
Алергијска реакције после убода стршљена могу проузроковати озбиљне симптома и чак анафилаксу, опасно и животно угрожавајуће стање. Отров стршљена садржи хистамине који изазивају ове реакције. Стање је праћено симптомима као што су отицање тела и грла, црвенило, кашљање, отежано дисање, стезање у грудима, отежано дисање, мучнина, повраћање, знојење. Уколико се примете ови симптоми неопходно је одмах потражити хитну помоћ.
Извор: Србија Данас/Југмедиа