УЖАСНЕ ПРЕТЊЕ УХАПШЕНИМ ЧЛАНОВИМА ВЕЉИНЕ ГРУПЕ: Кавчани стигли у Београд како би "упозорили" сведоке? (ФОТО)
Припадници ове криминалне групе одмах предузели кораке.
Чланови "кавачког клана" стигли су у Београд како би запретили ухапшеним члановима групе Вељка Беливука (36), званог Веља Невоља, да случајно не проговоре о њиховим злоделима, сазнају медији од добро обавештених извора. Припадници ове злогласне групе то чине преко посредника, а прете им да ће наудити њиховим породицама уколико проговоре. После хапшења Беливукове групе и гласина да се неколико ухапшених наводно нуди за сведоке-сараднике, "кавчани" су одмах преузели кораке, сазнају медији.
ДЕФИНИТИВНО УБИЈЕН: Појавио се снимак на ком се чује како Кузман каже да је Љепоја мртав (ВИДЕО)
ЦРНОГОРЦИ УХАПШЕНИ НА ЈАХОРИНИ НЕГИРАЈУ ДА СУ ДЕО ШКАЉАРСКОГ КЛАНА "Били смо на погрешном месту у погрешно време"
ВЕЉИН КРВНИК И ЕКИПА ПРОВОЦИРАЛИ ШКАЉАРЦЕ! Све су радили по узору на вождовачки клан и "деведесете" (ФОТО)
– Пошто су чули да има оних који ће све да открију о убиствима, отмицама, мучењима, трговином наркотика које је група Веље Невоје радила за црногорски "кавачки клан", али и за рекетирања по Београду, Панчеву, Нишу, њихови припадници су одмах похрлили у Београд да заплаше ухапшене. Прете им да ће, ако проговоре, убити њихове породице. Сви ухапшени су се бранили у тужилаштву ћутањем, а они који би проговорили, плаше се да ће им "кавчани" побити породице. Већина њих има жену и децу, па не смеју да зуцну – наводи извор.
Маја Ковачевић Томић, бивша судија Специјалног и Врховног касационог суда, а сада адвокат, објашњава ко може да постане сведок-сарадник у групи Веље Невоље.
– Сведок сарадник може да буде члан групе, али не и организатор. Мора да призна сва кривична дела која му се стављају на терет, без резерве. Мора да понуди сва сазнања тужиоцу. По новом закону, он се сада зове окривљени сарадник. Тужилац вага да ли ће неком дати тај статус, у зависности шта открије, може ситницу, а може и крупну ствар. И онда је то мало трговина. Може да се договори са тужиоцем за блажу казну. На пример, уместо максималних 20 година, тужилац предложи за њега годину или пет година затвора. Могу да се договоре и да не буде никакве казне или да тужилаштво одустане од кривичног гоњења. Раније се подразумевао одустанак од кривичног гоњејња, а сад могу да се договоре за најмању казну, да га огласе кривм, а да казне нема и треће – да одустане од гоњења. Све варијанте су могуће – каже Маја Ковачевић, која се од пре годину дана бави адвокатуром.
Она напомиње да је важно шта окривљени открива.
– Битно да је његов исказ значајнији од те казне коју треба да добије. Када направе споразум са тужиоцем, то мора да одобри суд. Проверава се да ли је исказ толико важан. Постоји и осуђени сарадник, који је у затвору, а понуди да каже шта све зна о групи, па се са њим прави споразум о евентуалном смањењу казне – истиче Маја Ковачевић Томић. Кака наводи, у програм заштите тада улази породица окривљеног сарадника.
– О томе одлучује комисија у чијем су саставу члан Врховног суда, представник полиције и тужилаштва за сваког сарадника. Одређују се за сваког посебне мере. Нису исте мере за све. Неко има малу децу, па у програм заштите улазе сарадник и породица. Сарадник сведочи на почетку суђења и напушта судницу. Разне су мере заштите после тога. Има решење да оде негде напоље. То је ствар процене и његових жеља – наглашава она.
На питање ко су јаче звери, "земунски" или Беливуков клан, Маја Ковачевић Томић каже:
– Иза Милорада Улемека Легије је стајала Државна безбедност МУП Србије, а ЈСО је био њихов део, док је Легија био њихов члан. Иако се пензионисао, њега су сви слушали беспоговорно. Беливук не може да има такве професионалце у том смислу. Према неким спекулацијама, засад су двојица Вељиних најближих сарадника до детаља описали све што знају о убиствима у штек-кући у насељу Ливадице, код Ритопека, и на другим локацијама, али су открили још много детаља о злочинима Беливукове банде. Још тројица њих су наводно заинтересована за сарадњу са тужиоцем, али сви морају најпре да напишу све што знају, па ће тужилац онда одлучити коме ће дати статус сведока-сарадника. Двојица сарадника Веље Невоље су, према тим наводима, открила да су у кући у Ритопеку тела појединих жртава раскомадана. Неки делови тела су истопљени у киселини, а кости су потом спаљиване и закопаване у дворишту, док су неки делови лешева везивани за бетонске блокове и бацани у Дунав који је у непосредној близини куће.
Трагови крви, међутим, према незваничним информацијама, откривени су и у другим викендицама које је Веља Невоља користио. На појединим локацијама пронађено је оружје, снајпери, али и огромне количине новца.
Полиција и Безбедносно информативна агенција од јутра до мрака претражују огромне површине око имања које је користила Беливукова свирепа екипа.