СТОПАМА ЧУМЕТА И БАГЗИЈА: Чланови Беливукове групе би да добију СПЕЦИЈАЛНИ статус, да ли ће им успети?
Ево шта они нуде.
Припадници организоване криминалне групе Вељка Беливука, тачније неколико њих који су ухапшени прошле седмице, нуде сарадњу Тужилаштву за организовани криминал у циљу добијања статуса окривљеног-сведока сарадника.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/08/velja.jpg?itok=lfjTKktc)
ВЕЉИ НЕВОЉИ СВИ ОКРЕНУЛИ ЛЕЂА! Чланови Беливукове групе нуде сарадњу, спремни да ПРОПЕВАЈУ - добиће специјални статус
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/08/147841051_405218473911498_8443476599858787145_n.jpg?itok=UUi2scJR)
ЕВО ШТА ЈЕ РЕКАО: Завршено Микино саслушање - пријаве још пет девојака! Изводи 200 сведока да га бране?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/08/146499516_402279034202457_127813278682366179_n.jpg?itok=HSgrd3Xe)
ДУГИМ ЦЕВИМА БРАНЕ ПРИЛАЗ: Опсадно стање у Вељином мучилишту у Ритопеку - докази БРУТАЛНИХ УБИСТАВА
Уколико се тако нешто догоди, онда ће они бити у рангу првог сведока сарадника у Србији Љубише Бухе Чумета, у просецу који се водио против "земунског клана за убиства, изнуде, отмице и друга тешка кривична дела, као и Миладина Сувајџића званог Ђура Мутави и Дејана Миленковића Багзија, који су статус сведока сарадника добили у предмету за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића.
Ненад Стефановић је за Танјуг објаснио процедуру коју би они морали да прођу ради добијања статуса сарадника тужилаштва, иако још увек није познато да ли ће ове нагодбе бити постигнуте и са колико особа.
Он очекује да поједини припадници Беливукове групе добију овај статус, указујући да се он махом примењује да доказивање тешких кривичних дела, за која се и ова група терети, а међу којма су тешко убиство, отмице, недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја, неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога...и друга.
Стефановић указује да јавни тужилац при свом избору оваквог сведока из редова припадника организоване криминалне групе пре свега води рачуна о два законом предвиђена услова.
Први је да није лице за које већ постоји основана сумња да је организатор групе, а други је значај исказа за тог сведока за откривање, доказивање или спречавање других дела исте групе, који претеже над последицама кривичног дела које је он извршио.
- Пре закључења споразума о сведочењу, тужилац ће позвати окривљеног да у року који не може бити дужи од 30 дана, самостално и својеручно, што детаљније, истинито опише све што зна о кривичним делима поводом којих се води поступак, као и о другим тешким кривичним делима - указује Стефановић, који је и заменик тужиоца у Вишем јавном тужилаштву у Београду.
Споразум са окривљеним-сарадником, како је додаје, мора између осталог да садржи споразум о врсти и мери или распону казне или друге санкције која ће му бити изречена, или о ослобођењу од казне или о обавези јавног тужиоца да одустане од кривичног гоњења окривљеног у случају давања исказа на главном претресу (суђењу).
Са друге стране окривљени сарадник има обавезу да окривљени у потпуности признаје кривично дело, да даје исказ о свему што му је познато о кривичном делу и да ништа не прећути.
Он ће бити упозорен да се не може позивати на погодност ослобођења од дужности сведочења и ослобођења од дужности одговарања на поједина питања.
Стефановић указује да би у случају Беливукове групе, уколико до споразума дође о њему одлучивао судија за претходни поступак Посебног одељења за организовани криминал Вишег суда у Београду (Специјалног суда).
- Након тога би се на тог окривљеног сведока сарадника примениле одредбе Закона о програму заштите сарадника који уређује услове и поступак за пружање заштите и помоћи сведоку сараднику који су услед давања исказа или обавештења значајних за доказивање у кривичном поступку изложени опасности по живот, здравље, физички интегритет, слободу или имовину - напоменуо је Стефановић.
Подсећања ради, први сведок сарадник у Србији био је Љубиша Буха Чуме, у просецу који се водио против "земунског клана за убиства, изнуде, отмице и друга тешка кривична дела".
Љубиша Буха Чуме је 2003. године званично постао сведок - сарадник. Он је 18. новембра те године саслушан у новом својству, што је уследило после предлога кривичног већа Специјалног суда да му се додели статус сведока. Цео случај је проглашен службеном тајном, Буха се изјашњавао о свему ономе о чему је причао као оптужени. Према писањима Новости тада, говорио је о убиству премијера Зорана Ђинђића, али и о низу других кривичних дела која су обухваћена заједничком оптужницом.
У том процесу статус сведока сарадника добили су и оптужени - Миладин Сувајџић и Дејан Миленковић Багзи, који су за разлику од Бухе ушли у прогам заштите сведока.
Миладин Сувајџић звани Ђура Мутави, сведок је сарадник на суђењу за убиство премијера Зорана Ђинђића. Прошле године медији су објавили да је некадашњи он променио идентитет и склоњен су у Америку.
Дејан Миленковић Багзи добио је 2006. године статус сведока сарадника. Он је статус сведока сарадника добио у предмету за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића и на суђењу припадницима криминалног земунског клана, одлучило је тада судско веће судије Марка Кљајевића.