"ПОЛИЦИЈА ИМА ШЕСТ МЕСЕЦИ ДА ПРОНАЂЕ ЛЕШ" Беливук би могао да буде ПУШТЕН на слободу уколико се не прикупе јачи докази
Прошло је десет дана од хапшења једне од најопаснијих криминалних организација у Србији на челу са Вељком Беливуком, док је потрага за телима жртава и другим доказима убистава и даље у току.
До сада су пронађени трагови крви, остаци средстава за дезинфекцију којима је та крв уклањана и трагови који указују на мучења. На појединим локацијама пронађено је оружје, снајпери и огромне количине новца. Према незваничним информацијама, на имању у близини Беливуковог у Рипњу пронађена је људска лобања која је послата на вештачење.
ОГЛАСИО СЕ ТУЖИЛАЦ ЗА ОРГАНИЗОВАНИ КРИМИНАЛ: Нема заштићених - Веља Невоља тера полицајце иза решетака
САСТАО СЕ СА ВЕЉОМ 31 ПУТ? Постоје докази да су се бивши шеф УКП и Беливук налазили у тајном штеку где су довођене жртве
УЖАСНЕ ПРЕТЊЕ УХАПШЕНИМ ЧЛАНОВИМА ВЕЉИНЕ ГРУПЕ: Кавчани стигли у Београд како би "упозорили" сведоке? (ФОТО)
Ипак, Марко Ницовић, бивши начелник београдске полиције, адвокат и члан Светске асоцијације шефова полиције, каже да треба што пре пронаћи тела, јер без тога је тешко доказати убиство.
- Много људи је нестало, али тела још нису нађена. Полиција сада има шест месеци да пронађе леш или други јак доказ убиства. Ако се то не учини, велике су шансе да се ти докази касније никада не нађу. То би значило да је ова група ухапшена прерано и да је са тиме требало сачекати док се не прикупе јачи докази - каже Марко Ницовић.
Чак 12 мушкараца нестало је без трага само у току прошле године у Београду и сумња се да иза свих стоји управо Беливукова група, којом је управљао. Како се сумња, већина убистава је извршена у "кући страве", опасане високом бетонском оградом у Ритопеку. Трагови крви и спаљивања према незваничним информацијама откривени су и у другим викендицама које је Вељко Беливук користио. Ипак, још увек није пронађен ниједан леш.
- Да би се неко убиство доказало, морало би да буде пронађено тело и остаци леша, или неко оружје које је коришено. То може да буде остатак чауре, мотка, нож, пиштољи или неко друго средство. Ако се не пронађе ништа од тога, врло је тешко доказати убиство. Све се своди на изјаве људи, од којих би бар пет морало да потврди исту причу, што се у пракси ретко дешава - каже Марко Ницовић.
За сада су двојица Вељиних најближих сарадника до детаља описали све што знају о убиствима у Ритопеку и на другим локацијама. Незванично је откривено да су "тела појединих жртава раскомадана и да се сумња да су бачена у Дунав, везана за бетонске блокове". По тврдњама сведока, у Дунав су наводно бачени и други докази, због чега су рониоци жандармерије претраживали дно Дунава.
- Међутим, највероватније је да тела жртва нису бачена или закопана, а да претходно чистачи злочина нису урадили свој посао и прикрили све трагове. Према овоме што сада видимо, готово је сигурно да је екипа Вељка Беливука имала свог чистача. Из случајева и убистава Земунског клана, сигурно су научили лекцију да не треба закопавати лешеве, чим до сада ниједан није пронађен - каже Ницовић.
Због тога би један од најјачих доказа био када би се у подземљу сазнало ко је екипа чистача која је прикрила злочине, објашњава он.
- Полиција која је оперативна и има квалитетну мрежу, може то да сазна. Чистаћи злочина су зато врло тражена професија, свој посао обављају тако да готово да не може да се утврди шта се десило са лешом, али у Србији их нема превише. Добијају трећину новца од оног који се плати за нечије убиство и највећи број њих ради за велике суме - каже бивши начелник полиције и адвокат.
Према његовим речима, ако буду пронађени ДНК трагови, било да су прави или подметнути, то у оваквим случајевима не може да буде јак доказ и готово да не значе ништа.
- Сигурно да су чланови криминалне групе, па и саме жртве, могле да оставе 1.000 трагова као што су зној, длака, честица коже. Али, то онда може да значи само да је та особа била присутна на том месту. Некад чак ни то, већ да је неко други ко је био са њом у контакту могао да посеје тај траг, јер се и то се дешава - каже Ницовић.
Након хапшења, неколико припадника Беливукове криминалне групе понудило је тужилаштву своју сарадњу у замену за мању затворску казну. Сведочења чланова свакако могу да буду корисна у истрази и прикупљању доказа. Очекује се да ускоро буде донета одлука ко од њих може добити статус сведока-сарадника и да им управо он открије иза којих све отмица, мучења и убистава стоји Беливук и његови сарадници, као и шта су урадили са телима жртава.
- Ипак, ако све то падне у воду и не буде пронађено ништа, то значи да неће постојати ниједан јак доказ. Екипа Беливука свакако може да буде осуђена за друга дела, насилничко понашање, изнуде, крађе, али не и убиства, ако доказа не буде - закључује он.