НЕВОЉА ЗА ВЕЉУ ИЛИ ТУЖИЛАШТВО? Оптужница против Беливука за 30 дана или СЛОБОДА - каква судбина чека вођу "Принципа"
Након хапшења групе Веље Невоље покренута је истрага и против црногорског држављанина Радоја Звицера, иначе вође кавачког клана.
Тужилаштво за организовани криминал има још тачно месец дана да донесе одлуку о подизању оптужнице против Вељка Беливука познатијег као Веља Невоља и његове групе. У супротном, они ће се наћи на слободи, јер 4. августа истиче законски рок колико могу да проведу у притвору док траје истрага.
ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ПОКРЕНУТА ИСТРАГА У "СЛУЧАЈУ ЛЕЧИЋ" Данијела Штајнфелд доставила Тужилаштву НОВЕ ДОКАЗЕ против глумца
УЈАК СЕКСУАЛНО ЗЛОСТАВЉАО СЕСТРИЋА (9): Одложено суђење за обљубу малишана у Сремским Карловцима (ФОТО)
ШТА ЈЕ СВЕ ПРОНАЂЕНО У РАСТИНОМ ЏИПУ? Стигли резултати вештачења - посебно тражени ДНК трагови и отисци прстију Беливукових жртава
Вељко Беливук ухапшен је 4. фебруара ове године на путу ка Руднику где је, како се сумња, планирао да уништи доказе који указују да је извршилац злочина за које га истражни органи сумњиче. Паралелно са њим приведена је и његова десна рука Марко Миљковић звани Месар, али и више од 20 особа које су радиле за њих. Одмах по хапшењу саопштено је да се ова криминална група, која се годинама у јавности крила иза навијачке групе "Принципи" стоји иза низа отмица, монсутруозних убистава, али и продаје наркотика широм Србије. Ово хапшење уследило је после вишемесечног праћења и прислушкивања припадника ове групе, а које је наложено полицији од стране Тужилаштва за организовани криминал. Исто тужилаштво, 48 сати након хапшења Вељка Беливука дало је полицији налог за спровођење истраге, прикупљање доказа који указују на оправдану сумњу да су "Принципи" извршиоци свих дела за која се сумњиче. Наложен је претрес њихових "штекова", вештачења свих материјалних доказа који су пронађени...
Док истрага траје, Беливук и екипа налазе се у притвору, који им је последњи пут, у априлу ове године Апелациони суд продужио за три месеца. Према Закону о кривичном поступку притвор не може трајати дуже од шест месеци од хапшења, а да надлежне институције не подигну оптужницу. У случају Веље Невоље и његових "Принципа" законски рок од шест месеци истиче 4. августа. То значи да Тужилаштво за организовани криминал има времена још месец дана да подигне оптужницу и поднесе захтев за продужење притвора осумњиченима. У супротном, они ће по аутоматизму бити пуштени на слободу.
- Закон подразумева да уколико Тужилаштво не подигне оптужницу против осумњичених шест месеци од њиховог хапшења, донеће се решење о укидању притвора и они ће бити пуштени на слободу. То не значи да ће истрага против њих бити окончана, већ само да ће се бранити са слободе - објашњава адвокат Вељко Делибашић и додаје да у поступцима истрага може трајати докле год Тужилаштво не прикупи довољно доказа који ће показати на оправдану сумњу.
Да доказа против ове групе има, потврђује и низ саопштења надлежних институција, али и изјаве званичника, који су указивали на доказе који директно указују да је Беливук са својим сарадницима извршавао убиства, поседовао арсенал оружја, али се бавио и дистрибуцијом наркотика широм Србије.
Највише доказа прикупљено је у викендици у Ритопеку коју је користио овај клан, а тамо су, како смо писали, до сада су издвојена три ДНК трага - Лазара Вукићевића, Милана Љепоје и Здравка Радојевића, а пронађено је још много трагова, те полиција верује да ће бити пронађени докази да је још мушкараца несталих прошле године мучено и убијено у кући страве.
Како се сазнаје, у тајној соби која је пронађена тек три месеца од хапшења ове групе, када је сведок сарадник и припадник Беливуковог клана почео да сарађује са полицијом, откривен је велики број различитих ДНК трагова, међутим до сада званично није откривано чијих. Тамо је пронађена и индустријска машина за млевење месеца и читав арсенал оружја, који су послати на вештачење како би се пронашли како биолошки трагови жртава, тако и ДНК профили који ће указати ко је са машином, али и оружјем руковао.
Такође, полиција је приликом претреса куће у Ритопеку пронашла снимке са сигурносних камера које има ова кућа. Анализом поменутих снимака откривено је да је у овој викендици био некадашњи вођа "Пинк Пантера" Милан Љепоја, за којим се трага месецима. Ниједан снимак где Љепоја излази жив из куће није пронађен. Међутим, камере су снимиле како неколико дана касније припадници групе у 18 кеса износе нешто из куће. Сумња се да су након што су га данима свирепо мучили, Беливукови људи Љепојино тело исекли на комаде, изнели га из куће у црним кесама за смеће и негде их бацили.
Како се раније писало, група Веље Невоље пре хапшења је праћена шест месеци. За то време полиција је прислушкивала њихове разговоре, који ће бити од великог значаја за даљи ток поступка. Тако су након хапшења емитовани снимци телефонских разговора Беливука и његових чланова групе у којима се чује како договарају ликвидацију управо Милана Љепоје јер се осилио и "планира да им отме Ниш".
Повезани са кавчанима
Након хапшења групе Веље Невоље покренута је истрага и против црногорског држављанина Радоја Звицера, иначе вође кавачког клана. Сумња се да је Беливук био његова десна рука и вођа београдског огранка озлоглашеног криминалног клана, осумјиченог за велики број ликвидација на територији Балкана у последњих шест година.