Вера се четири месеца СКРИВАЛА од МУЖА, сада је решила да проговори: Трпела сам и претње СМРЋУ
Женама које трпе насиље поручује да на такав живот ставе тачку
Вера Петровић (38) из Ниша провела је 4 месеца у Сигурној кући како би се склонила од мужа
Вера је једна од 3 штићенице Сигурне куће које су недавно окончале едукацију на Народном универзитету у Нишу уз помоћ Нишавског округа и Куће кластера и добиле сертификате за тражена занимања признате у Србији али и у иностранству. Она признаје да одлуку да прекине са браком није била нимало лака, те да је учинила све што је могла да га спаси, али да је схватила, како истиче, да је насилник увек насилник.
- Трпела сам свакодневно понижавање и увреде па и претње убиством... У Сигурну кућу сам дошла у пратњи полиције која ме је заштитила од најгорег. Дуго сам се борила да сачувам брак, нудила сам супругу услуге саветника у Центру за социјални рад, али је све било узалуд. Знала сам да ћу се суочити са осудом средине, да ћу бити етикетирана као разарачица породице, да ћу остати без егзистенцијалних прихода, али нисам више могла да страхујем за свој, а још више за живот свог детета. Одлучила сам да раскинем са тим делом свог живота и да кренем даље - прича ова храбра жена.
Продајете стан и ангажујете агенцију? Ево да ли је то ПАМЕТАН ПОТЕЗ?
"Набио девојци пешкир у уста и давио је новогодишњим сијалицама" Још један СТРАВИЧАН СЛУЧАЈ породичног насиља!
ОТКРИВЕНО како изгледа човек који је УПУЦАО ЉУБИЦУ: Истрага добила нови ток!
Током времена проведеног у Сигурној кући, Вера није седела скршених руку. Прихватала је сваки посао, а тако је наставила и када је напустила ову институцију.
- Нисам бирала посао али сам од детињства желела да будем професионални шминкер. Када ми је директорка Сигурне куће Соња Шћекић понудила едукацију за ово занимање, одушевљено сам прихватила. Без проблема сам прошла и теоријски и практични део, сада имам диплому и надам се да ћу ускоро наћи посао - каже Вера.
Женама које трпе насиље поручује да на такав живот ставе тачку.
- Морате да поштујете себе да би се и други према вама односили на такав начин. Када схватите да у тој заједници више нема ни љубави али ни поштовања, те када сте суочени са било којом врстом злостављања, треба да одете, колико год то тешко било. Такође, веома је важно да не дозволите насилнику да у вама убије жену, будите дотеране, сређене, погледајте се сваког дана како изгледате и не дозволите да будете поражене - закључује храбра Нишлијка.
Соња Шћекић признаје да је поносна на Веру што је одлучила да јавно проговори о свом горком искуству али још више на истрајности да промени живот.
- Препознала сам у њој ту снагу у остваривању постављених циљева а посебно сам поштовала то што је потпуно рационално прихватила крај тог претходног живота. Знала сам која је професија занима, па када се указала прилика да организујемо ту врсту едукације, позвала сам је да крене на обуку. Она и још две жене које су искористиле ту шансу су заиста захвалне на могућности да раде оно што воле - прича Шћекић.
Каже да је Верина порука веома важна за друге жене које се налазе у сличној ситуацији.
- Њен пример је порука другим жртвама насиља да могу да изађу из такве ситуације и да отпочну другачији живот уколико покажу довољно воље и решености. То није лако, жене које овде дођу често су пасивне, депресивне, тешко износе своје мишљење или било какве захтеве јер су навикле да неко други управља њиховим животом, да се низашта не питају - наводи Шћекић.
Додаје да је њихов задатак да жене мењају когнитивне ставове, да схвате да нису дужне да трпе, нити да имају осећај кривице за оно што им се дешава те да стекну снагу да напусте насилника.
- У том циљу радимо на њиховом психичком оснаживању, имамо и радионице на којима могу да сазнају кроз шта су друге штићенице пролазиле и како су се са тим избориле. Вера је једна од оних који су се прихватиле мисије да помогну другим женама да пођу њиховим стопама - закључује Шћекић.
Уколико трпите насиље у породици или знате неког ко је жртва позовите полицију на 194 или на СОС телефон 0800 350036.