ЗА ДЕСЕТ ДАНА ЋЕ СЕ СВЕ ЗНАТИ? Отац Данке Илић изговорио ТЕШКЕ РЕЧИ - од тужилаштва очекује само једно
Рок за подизање оптужнице против двојице мушкараца из села Лука и Злот, у околини Бора, осумњичених да су убили Данку Илић (2) је 26. септембар, дакле остало је још 10 дана да Више јавно тужилаштво у Зајечару припкупи доказе да поменуту двојицу не пусти на слободу.
Тим поводом, репортери Телеграфа су причали са оцем девојчице.
- Надам се да ће све бити како треба, да ће оптужница бити подигнута. Очекујем да правда буде задовољена - рекао је он.
Последња вештачња били су снимци две камере из Бањског Поља у близини куће испред које је девојчица последњи пут виђена, као и камера на чачанским солитерима у Бору, где живи породица девојчице.
Снимци са камера, према првим информацијама, нису донеле нова сазнања, већ су само потврдиле оно што је већ било познато, с обзиром на то да се на њима види тренутак када мајка са ћерком Данком и сином излази из стана и улази у аутомобил како би са децом отишла у Бањско Поље, а њено кретање забележиле су и камере у самом Бањском Пољу. Друга возила која су снимљена нису доведена у везу са нестанком детета.
Такође, време изласка из зграде, забележено на камерама, у потпуности се поклапа са оним које је навела мајка девојчице када је говорила о томе када је са децом изашла из зграде и упутила се ка Бањском пољу. Види се и да, као што је рекла, са њом и децом нико није кренуо и да околно није било сумњивих људи.
Анализиран је и вештачен и ГПС уређај службеног возила ЈКП "Водовод" из Бора, које су користили двојица осумњичених. То вештачење потврдило је да су они кобног дана, у време нестанка девојчице, боравили испред старе куће у којој се она играла са братом, а забележен је и тренутак када су се зауставили на депонији на Старобањском путу.
Ипак, у данима након нестанка детета, та депонија детаљно је очишћена, као и неколико мањих, смеће је уклоњено, а багери су прекопали земљу. Међутим, тело детета, које би било главни доказ убиства, тамо није пронађено.
Иако је возило у ком су били осумњичени било у Бањском Пољу, а потом и на депонији, вештачење је показало да у њему нема ДНК трагова девојчице. Капи крви које су пронађене нису њене.
И док наизглед делује да доказа нема, с обзиром на то да тело девојчице није пронађено, а да су двојица осумњичених више пута мењала исказ да би, напослетку, од признања које су дали у полицији, дошли до негирања кривичног дела у тужилаштву, из Вишег јавног тужилаштва у Зајечару су за Telegraf.rs рекли да настоје да погидну оптужницу пре него што осумњиченима истекне шест месеци притвора, што би се догодило у првој недељи октобра.
- Тужилаштво ће свакако да настоји да подигне оптужницу пре него што истекне шест месеци притвора осумњиченима за убиство Данке Илић. Тачно је да по истеку шест месеци притвора, уколико не буде подигнута оптужница, осумњичени морају да буду пуштени на слободу - рекли су за Telegraf.rs из Вишег јавног тужилаштва у Зајечару.
Како су објаснили, и након што осумњичени буду пуштени из притвора, истрага може да се настави и оптужница може да буде накнадно подигнута, а у том случају осумњиченима може поново да буде одређен притвор, уколико за то постоје разлози.
- По подизању оптужнице, суд може исту да врати тужиоцу да исправи недостатке уколико они постоје. Осим тога, уколико суд утврди да је потребно боље разјашњење стања ствари да би се испитала основаност оптужнице, може да нареди да се истрага допуни, односно да се прикупе одређени докази. Такође, суд може решењем да обустави поступак уколико сматра да нема довољно доказа за оправдану сумњу да су окривљени учинили дело које је предмет оптужбе, а на то решење тужилаштво има право жалбе - додли су из тужилаштва.
Извор: Србија Данас/Телеграф