ЗАБРИЊАВАЈУЋИ ТРЕНДОВИ У СРБИЈИ: Млади у нашој земљи све више гину због брзе вожње, селфија и туча
Агресивност, немарност, вишак енергије, жеља за доказивањем у друштву, како кажу психолози, само су неки од разлога због којих све већи број младих губи живот у масовним тучама, убиствима, саобраћајним незгодама и другим неразјашњеним околностима.
Алекса С. (26) претучен је на смрт на прослави пунолетства у Алексинцу. Двадесетогодишњи Бојан А. (20) из села Кленак код Шапца, настрадао је на железничкој станици у Руми кад га је на вагону ударила струја док је покушавао да направи селфи. Богдан И. (19), из Мајданпека, погинуо је након што је заједно са двојицом пријатеља, слетео аутомобилом у језеро Велики Затон. Девојка Ј.Ђ. (21) из Крагујевца утопила се на Гружанском језеру када је испала из чамца.
Ово су само неки од примера ужасних трагедија које су у последње време однеле младе људске животе. За мање од месец дана четири живота је угашено у несрећама које нису морале и требале да се десе.
ДЕТАЉИ ТРАГЕДИЈЕ КОД ВАРВАРИНА: Тело испливало после дужег времена?
БРУТАЛНО ГА УДАРАО РУКАМА И НОГАМА: Ухапшен мушкарац (28) због туче у Сјеници - власника кафића очекују казне
БИЗАРНО! Фризер у Новом Пазару муштеријама продавао хероин?
Агресивност, немарност, вишак енергије, жеља за доказивањем у друштву, како кажу психолози, само су неки од разлога због којих све већи број младих губи живот у масовним тучама, убиствима, саобраћајним незгодама и другим неразјашњеним околностима.
Психолог Радмила Вулић Бојовић каже да изненадна смрт младих људи, пред којима је читав живот и будућност, представља трагичан догађај не само за породицу, већ и за читаво друштво.
- Тешко је генерализовати, али постоји утисак да код младих људи све више изостаје процена ризика и опасности. Они некритично, хировито, брзо улазе у ситуације које недовољно добро процењују и онда су трагични исходи чешћи него што би иначе требало да буду - објашњава она и додаје да је велика одговорност на родитељима који би требало да од најмлађег узраста детета причају са њима о ризицима, о безбдености, о томе како се чувати и како заступати себе:
- У нашем васпитању преовладава тактика "ако те неко нападне, а ти врати". Нисам сигурна да је то у једном нестабилном окружењу најбоље могуће решење. Емпатија, солидарност, толеранција су врлине на којима ће људско друштво опстати, улколико их усвоји. Конфликт и ризик представља ход по ивици како за појединце тако и за читаву заједницу - каже она.
Млади улазе у ризичне ситуације због тога што их не перципирају као ризик, каже Зорица Мршевић са Института друштвених наука.
- У психологији и социологији се то зове тинејџерски осећај бесмртности. Они не схватају да је брза вожња опасна, да су туче, посебно групне, опасне, да су разни екстремни спортови опасни. Они мисле да то могу савладати својим моћима за које верују да су бесмртне - каже она и додаје да породица воли да су им, посебно синови, способни, те их често подржавају у ризичним ситуацијама сматрајући да ће у средњим годинама бити много способнији и вреднији. Средње године, нажалост, неки никад не дочекају.
4. мај - Из језера Велики Затон извучено је тело Богдана И. (19) из Мајданпека, који је у воду слетео с пута аутомобилом "пежо" током претходне ноћи, заједно са двојицом пријатеља
6. мај - На Гружанском језеру код Кнића утопила се Ј. Ђ. из Крагујевца. Она је, иако непливач, била са пријатељима у чамцу из којег је и испала. За њом је скочио пријатељ који је спасен, али се налазио у критичном стању.
7. мај - Бојан А. (20) из села Кленак код Шапца, настрадао је када га је на вагону у Руми ударила струја напона од око 25.000 волти. Попео се на вагон да направи селфи. Настрадао је на лицу места.
16. мај - Алекса С. (26) из Алексинца задобио је тешке повреде главе од којих је и преминуо након масовне туче у кафани у којој се славило пунолетство
- 63 одсто младих признало је 2019. да је трпело дигитално насиље
- 67 одсто младих је било изложено физичком или вербалном нападу
- 61одсто младих је било изложено неком од облика дискриминације
- Готово четвртину свих суицида изврше адолесценти до 25 година
- Самоубиство је након саобраћајних удеса водећи узрок смрти код младих
- Депресија и немогућност да се позитивно сагледа будућност је водећи узрок самоубиства
- Млади у жељи да буду прихваћени од вршњака све чешће практикују бизарне изазове на Тик Току и другим сајтовима и друштвеним мрежама
- Прављење селфија на опасним местима којима се доказују на друштвеним мрежама је честа бизарност због које млади страдају
- Неки од изазова су сечење тела ножем, скалпелом или жилетом, затим надметање у количини попијеног пића, а посебно је бизарна игра дављења током које је потребно ставити што више различитих ствари у уста, као и она током које је потребно зауставити дисање све до тренутка пада у несвест
- Због лажне популарности, деца и тинејџери у свету лижу WC шоље, пале утичнице металним новчићима, у очи стављају хемикалије
- Главни учесници саобраћајних удеса су млади возачи
- Најчешћи узрок саобраћајних несрећа код младих су пребрза вожња и алкохол
- Млади у Србији често практикују и несмотрену брзу вожњу мотором, а практикују и екстремне спортове као што су параглајдинг, зип-лајн спуст, банџи џампинг, рафтинг...