ШТА ЋЕ СЕ ДЕСИТИ СА ПОЛИЦАЈЦИМА КОЈИ СУ УПУЦАЛИ ПЉАЧКАША НА КАРАБУРМИ? Ево у ком случају полицајац сме да употреби оружје
Полицајци на Карабурми су пуцали у мушкарца који је, након што је био упозорен да спусти оружје, на њих уперио пиштољ. Поставља се питање када полицајац сме да употреби оружје и да ли је у овом случају примењена прекомерна употреба силе.
У заједничком саопштењу МУП и ВЈТ наводи се да су полицијски службеници ПС Звездара сустигли у понедељак око 21:35 у Улици Салвадора Аљендеа на Палилули осумњиченог М.М. (64) који је непосредно пре тога извршио разбојништво на бензинској пумпи у Миријевском булевару уз употребу ватреног оружја, пиштоља марке "М 70".
- Осумњичени је том приликом уперио пиштољ према полицијским службеницима, оглушивши се на њихова упозорења да спусти оружје, након чега су они испалили три хица и усмртили осумњиченог, наводи се у заједничком саопштењу МУП И ВЈТ.
РАЗБОЈНИК СА КАРАБУРМЕ ОСУЂЕН ЗБОГ УБИСТВА: Полицајци га ликвидирали када је потегао ПИШТОЉ, а ово је његова МРАЧНА ПРОШЛОСТ (ВИДЕО)
ОВО ЈЕ УБИЈЕНИ ПЉАЧКАШ СА КАРАБУРМЕ: Уперио пиштољ у полицајце - ЛИКВИДИРАН са три хица (ФОТО/ВИДЕО)
ПРВИ СНИМАК СА МЕСТА ПУЦЊАВЕ НА КАРАБУРМИ: Опљачкао пумпу, полиција му наредила да стане, он потегао пиштољ! (ВИДЕО)
Поводом овог случаја контактирали смо београдског адвоката Јовицу Радуловића који нам је рекао да је, на основу података наведених у саопштењу МУП-а и Вишег јавног тужилаштва, полицајац поступио исправно.
- Члан 124 Закона о полицији, а који се односи на употребу ватреног оружја, у ставу 1. каже да при обављању полицијских послова полицијски службеник може употребити ватрено оружје само ако употребом других средстава принуде не може постићи законити циљ у извршењу задатка и кад је апсолутно нужно да од себе или другог одбије истовремени противправни напад којим се угрожава његов или живот другог лица - каже за портал СрбијаДанас адвокат Радуловић.
Упозорење пре употребе ватреног оружја
Члан 125
Пре употребе ватреног оружја полицијски службеник дужан је да лицу према коме ће употребити ватрено оружје изда наређење "Стој, полиција, пуцаћу!".
У случају да лице не поступи по наређењу, полицијски службеник ће га упозорити пуцњем у ваздух, ако се тиме не угрожава безбедност људи.
Изузетно од ст. 1. и 2. овог члана, полицијски службеник употребиће ватрено оружје без издавања наређења и упозоравајућег пуцња, уколико би то довело у питање одбрану од напада или отклањање опасности којом се угрожава његов живот или живот других лица.
На питање која је процедура када полицајац употреби ватрено оружје и лиши живота лице, адвокат каже да је и та ставка јасно дефинисана у Закону о полицији.
- Процедуре су прописане истим законом, полицајац подноси извештај и може да тражи различите врсте помоћи, нпр. помоћ психолога, ако му је иста потребна - каже Радуловић.
Упитан да одговори које последице сноси полицајац у случају прекомерне употребе силе са смртним исходом, адвокат Радуловић каже:
- У случају прекорачења, односно прекомерне употребе силе са смртним исходом, ствар је сложенија јер одговор зависи од већег броја различитих околности. Висина запрећене казне се разликује за различита кривична дела, а правна квалификација кривичног дела би зависила од конкретних околности случаја и исту квалификацију би дало Јавно тужилаштво - каже наш саговорник и додаје:
Могло би се нпр. радити о кривичном делу убиство, за које је запрећена казна затвора од 5 до 15 година, могло би се радити о нехатном лишењу живота, за које је запрећена казна затвора од 6 месеци до 5 година. Могуће је и ублажавање казне, или ослабађање од казне, ако би у конкретном случају постојали одређени елементи нужне одбране, или крајње нужде - закључује адвокат Радуловић.