ОД "ИДЕШ ЗА КАНАДУ" ДО "ДРУГА" И "К*РВЕ" Све шифре и њихова значења Земунског клана - користили "специјалне" телефоне
Једна од најпознатијих криминалних организација на Балкану
- "Ево, са три километра, примакли Зрикока"; "Отишао је за Канаду"; "Каже тата да се јавља касније када види кур*у" - само су неки од жаргона криминалних група иза којих се крију брутални злочини.
Прва реченица коју је изговорио Жељко Максимовић Мака, према сазнањима истражитеља, открива намеру о убиству премијера Зорана Ђинђића. Другу реченицу су користили у земунском клану, када су потврђивали да је неко ликвидиран, а трећа се односи на Дарка Шарића, који чека испоруку тона кокаина.
ТЕШКА САОБРАЋАЈКА НА УЛАЗУ У БОР! Једна особа настрадала после стравичног удеса
ЗАПЛЕЊЕНО СКОРО 100.000 ЕВРА: Велика акција цариника и полиције на Батровцима и Градини (ФОТО)
УКЛЕТИ НОЋНИ КЛУБ НА СЕЊАКУ: Од ликвидације жестоког момка деведесетих "Нана" је постала место бројних обрачуна
Заједничко за Макину групу која је користила јавне говорнице, за припаднике земунског клана који су комуницирали "специјалима", за Шарићеве сараднике који су слали мејлове и кавачки клан који користи енкриптоване мобилне телефоне јесте то да су сви имали сопствени шифровани жаргон.
Макина група је оптужена за убиство полицијског генерала Бошка Бухе, али и за планирање убиства политичара. Али поступак стоји јер су сви главнооптужени и даље у бекству.
Њихов жаргон је био предмет вештачења и оштрог спорења одбране и Тужилаштва за организовани криминал. Првобитна ослобађајућа пресуда се позивала на неразумевање жаргона, али је она укинута и поступак је кренуо испочетка. Имали су посебне надимке за политичаре: Зоран Ђинђић - Зрика, Војислав Коштуница - Оштичава, а Војислав Шешељ - Ћора. Увек су причали о свим особама у женском роду.
Припадници земунског клана су приликом убиства и отмица користили "специјале" - мобилне телефоне набављене за задатак. Постојало је чак и упутство у којим базним станицама телефон укључити, а на којим територијама их држати искључене. Онај који је, како кажу, "отишао за Канаду" је мртав.
За убиство су користили и термин "сашију", из деведестих су сачували термин "паковао цигле" (за рекетирање). Њихов чест термин који се раширио и даље је у употреби код других група су "штекови" што значи места за скривање.
Шарићева група је према десет правоснажних пресуда по споразуму о признању кривице и сведочењима три сведока сарадника шифровање подигла на већи ниво. Они су имали кодно име за сваког припадника који је учествовао у транспорту кокаина, а књига са шифрама заплењена је код оптуженог Шарићевог рођака Жељка Вујановића.
Бродове који су транспортовали кокаин звали су женским именима, о њима причајући као да се састају са женама.
Важило је правило да је само узак круг људи могао да се чује са главним босом. Шарића су звали "друг", "тата"... У разговорима, мејловима и СМС-овима не спомиње се конкретно дрога, већ говоре и пишу неодређено: "Оног нема доле", "Ево седим код друга, мислио сам да ће они испратити"... Неке од размењиваних порука су гласиле: "Пита Друг је л’ се јавља курва".
А на ове поруке стизали су одговори: "Још се не јавља" и "Јутрос каже да је она девојчица каснила на суду".
Интернет пошту понекад нису слали, већ су је остављали као недовршену, а имали су лозинку. На исти начин су интернет пошту користили и припадници групе Слободана Шарановића, оптужених за убиство Николе Бојовића, брата Луке Бојовића, као и за убиство Милоша Видаковића.
Имали су мејл адресу marko.markos01@gmail.com и marinko.rokvic@gmail.com, а шифра за приступ била је "морее" (са два "е"). Једни другима остављали су поруке у драфт сандуче. На тај начин полиција није могла да пресретне преписку.
У међувремену су ухапшени, а Шарановић је убијен марта 2017. године. У међусобном обрачуну група Луке Бојовића и Шарановића убијено је више особа. Мафијашки обрачун између кавачког и шкаљарског клана који се претворио у крвну освету однео је још више живота.