ЖИВ ГОРЕО У СВОМ СТАНУ: Ватрогасци у Прокупљу једва извукли мушкарца из буктиње, утврђује се узрок ПОЖАРА
Како је речено у Општој болници Прокупље, након дијагностике, пацијент је пребачен на даље лечење у УКЦ Ниш.
Мушкарац (49) из Прокупља који је синоћ био у стану који се запалио, задобио је опекотине горњих екстремитета, лица и трупа, потврђено је за Курир у Општој болници Прокупље, Здравственог центра Прокупље.
- Реч је о мушкарцу који је живео у том стану, иначе је корисник социјалне помоћи. Када је избио пожар из још увек непознатих разлога, он се налазио у стану и није успео сам да изађе - рекао је извор и додао да су ватрогасци по доласку на лице места успели да уђу у стан у пламену и извуку човека.
Како су испричали очевици, пожар је невероватно брзо угашен, па није оштетио остале станове, а до гашења пожара, евакуисана је читава зграда.
- Као у филмовима. Бољу организацију и бржу интервенцију у животу нисам видео. Заиста, свака част ватрогасцима - рекао нам је синоћ један од сведока.
Шта прво урадити у случају пожара
Како је у 80 одсто случајева узрок пожара заправо људски фактор, односно непажња, немар, нестручно руковање и одржавање разних апарата, преоптерећење електричне инсталације, остављање електричних уређаја укључених без надзора, али и неопрезно одлагање пепела након чишћења ложишта, ватрогасци саветују које све мере превенције је неопходно применити како би се могућност избијања пожар свела на минимум, али и како треба поступити ако пожар избије у стану, згради или кући.
Прво и основно позовите 193 и прецизно реците адресу односно локацију пожара, као и то да ли има угрожених особа. Ватрогасцима на лицу места било би пожељно дати што прецизније информације о распореду просторија како би што ефикасније приступили гашењу, а пре тога омогућити им несметан пролаз. Укажите им на опасности уколико их има, као што су на пример боце са гасом, лакови...
Искусни ватрогасци напомињу да, ако сте већ напустили стан или кућу у којој је избио пожар, да се не враћате унутра.
Мере превенције
Како бисте предупредили да до пожара дође у кући, не остављајте укључен шпорет без надзора, грејна тела одвојте од кревета, фотеља, када на дуже време напуштате кућу искључите све електричне уређаје.
Запамтите да електричне уређаје и апарате у случају да се запале не смете гасити водом. Извуците кабл из утичнице, и гасите ватрогасним апаратом са прахом (С) или угљен диоксидом (ЦО2). Ни уље које се запали у тигању не смете гасити водом, јер ћете изазвати још већи пламен. Потребно је искључити шпорет или гас, прекрити поквашеним ћебетом или неком несинтетичком тканином, само претходно заштитите руке и лице због опекотина. На тај начин ватра ће остати без кисеоника неопходног за горење и угасиће се.
Воду не смете сипати ни у димњак ако се запалио, упозоравају ватрогасци. Сипањем воде у димњак, вода се разлаже на водоник и кисеоник, а познато је да је водоник експлозиван гас, тако да може доћи до експлозије!
Извор: Србија Данас/Република