Звездан Јовановић оптужује:,,Чеда и Беба Поповић утицали на поступак, перу своје крваве ручице!"
Суђењу је присуствовао и председник СРС Војислав Шешељ
Бивши комадант Јединице за специјалне операције Звездан Јовановић рекао је данас у завршној речи на суђењу пред Специјалним судом да није било никакве оружане побуне ЈСО ни по једном основу против сада непостојеће државе СР Југославије.
- Два пута сам био мета овог тужилаштва (за организовани криминал) и изнова сам затечен његовом упорношћу у потурању лажи и доказа, дозвољавању да криминалци и политичари лажно сведоче, а да реч оптуженог нема тежину у овој судници - рекао је Јовановић у завршној речи на суђењу припадницима ЈСО оптуженим за оружану побуну 2001. године.
Прочитајте и:
Јовановић, који је осуђен на 40 година затвора због убиства премијера Зорана Ђинђића 2003. године, сматра да је кривична пријава адвоката Срђе Поповића којом је инициран овај поступак, омогућила Чедомиру Јовановићу и Владимиру Беби Поповићу да утичу на суђење, "како би опрали своје крваве ручице и прикрили криминалне послове".
Суђењу је присуствовао и председник Српске радикалне странке Војислав Шешељ, који је пред почетак суђења рекао "да пуча никако није било и да је ЈСО употребљена у политичким обрачунима унутар ДОС-а".
Пре Јовановића на прошлом суђењу своју завршну реч изнео је такође некадашњи комадант ЈСО Милорад Улемек Легија, који такође служи казну од 40 година затвора због низа кривичних дела, међу којима је и убиство премијера Зорана Ђинђића.
Суђење се наставља излагањем завршне речи осталих оптужених припадника расформиране ЈСО, а након тога суд ће заказати изрицање првостепене пресуде.
У завршним речима тужилаштво за организовани криминал предложило је за све оптужене предложило затворске казне, док су брабниоци оптужених тражили ослобађајућу пресуду тврдећи да није било побуне, већ да се радило о протесту.
За Улемека тужилаштво је предложило суду да га осуди на казну од 12 година затвора због организовања оружане побуне, иако Улемек није био на челу ЈСО у време побуне, али је према ставу тужилаштва имао кључни утицај на јединицу која је била у саставу Ресора државне безбедности.
За тадашењег комаданта ЈСО Звездана Јовановића тужилаштво је преложило суду да му изрекне казну од 10 година затвора, док је за припаднике јединице Мићу Петраковића и Драгослава Крсмановића тражило по пет година затвора.
За Веселина Лечића предложило је четири године затвора, а за Драгишу Родића и Владимира Потића по три године затвора.
Што се тиче Душана Маричића Гумара, који је у време побуне такође био комадант јединице, медицинским вештачењем које је зимус представљено оцењено је да није способан да прати суђење, па је поступак против њега раздвојен.
ЛЕКАР КОЈИ ЈЕ ОПЕРИСАО ПРЕМИЈЕРА: Ђинђићев убица дошао из Јужне Америке!
Улемек, Јовановић и Маричић у пожаревачком затвору Забела издржавају максималне казне затвора од по 40 година због најтежих кривичних дела, међу којима је и убиство премијера Зорана Ђинђића.Остали оптужени се бране са слободе.
Тужилаштво у оптужници наводи да је од 9. до 17. новембра 2001. године ЈСО отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Зорана Ђинђића, да прекине са побуном.