Ако нисте платили ОВО, могу да вас врате са границе и наплате вам 900 евра
Обавезно проверите да ли сте у проблему
Уколико скидате филмове, али и музику, као и књиге са торент сајтова, веома лако може да вам се догоди да буде враћени с границе, ако већ нисте платили казну.
Ванредно стање у Грчкој: Почела евакуација на острву на ком летују и Срби (ФОТО/ВИДЕО)
Србин умро на граничном прелазу! Чекао је да пређе границу и наједном преминуо
Кажњавање за скидање филмова с торента, никад, наиме, није било ригорозније, а лов на пирате све је жешћи поготово када је реч о холивудским филмовима. Немачка предњачи у томе, скидање оваквог садржаја кажњава са 900 евра, а казне шаље преко адвокатске канцеларије.
Шта нам је чинити ако дођемо у такву ситуацију, али и како да препознамо легалан садржај, као и који канали на интернету су најпоузданији за скидање филмова објаснио је у гостовању на РТС стручњак за телекомуникације Петар Кочовић.
Према његовим речима, када скинемо филм са торента остају наши подаци, па када одемо у Немачку, може да нам стигне казна од 900 евра.
- Може нам стићи мејл, на који не треба да одговарамо, већ треба да га игноришемо. Међутим, уколико се казна уручи поштом онда морамо да се јавимо адвокатској канцеларији. Углавном адвокатске канцеларије уручују та писма. У том случају треба да одемо и да се нагодимо, и казну од 900 смањимо на 30-ак евра. То су препоруке и трендови - објашњава Кочовић који додаје да је све ово плод холивудске продукције која је ангажовала адвокатску канцеларију.
Осим филмова, према његовим речима, кажњава се и скидање музичких нумера, књига познатих аутора...
- Велике земље као што је Немачка и њихова адвокатска канцеларија на релацији је са интернет провајдерима који им достављају поуздане податке о томе ко је шта предузео. Постоји више начина да се сакрије свако ко скида филм, али најбоља техника је да са другом серверу закупи простор и на њега уместо на свој рачунар убаци садржај, док се не прегледа и одлучи да ли ће се користити или ипак избрисати. У ствари, најбоља техника је скидати легалне садржаје али њих готово да нема. Чак и ако платимо не значи да је легално - упозорава Кочовић.
Постоје повајдери, подсећа он, који наплаћују на месечном нивоу за гледање филмова, али и у том случају морамо да будемо на опрезу - питање је колико су и они поуздани:
- Они, практично, врше стрим односно повезивање на такве торенте па морамо да се информишемо унапред да ли тај понуђач услуга ради на легалан начин, да ли је откупио права да емитује филмове или ради нелегално.
У Хрватској 22 одсто људи гледа садржај нелегално, у немачкој је тај проценат - два, а за Србију постоје само процене да је таквих људи много.
- Јутјуб је место на којем можемо бити сигурни да ако погледамо неки филм нећемо бити кажњени - саветује Кочовић и објашњава како треба да се понашамо ако нам стигне казна из наше земље:
- Ако стигне упозорење из Немачке а ми смо у Србији без обзира на то где смо скидали садржај треба да се посаветујемо да ли ћемо и у тој ситуацији да преговарамо или да игноришемо, али ако нам стигне "честитка" Србије одмах мора да се преговора.