АКО СТЕ НА ОВОМ СПИСКУ У ВЕЛИКОМ СТЕ ПРОБЛЕМУ: 800.000 грађана Србије чека ПАКАО!
Можда вам делује као шала, али ситуација је озбиљна
По виртуалним сандучићима компанија у Србији ових дана кружи електронска пошта у којој се привредницима нуди 800.000 мејл адреса приватних лица, фирми, институција и удружења за 20.000 динара.
Непознат је начин на који су поменуте мејл адресе прикупљене од корисника а у понуди тврде да "овако чисту база мејлова нема нико у Србији".
ЗА КОЈИ ДАН НАМ СТИЖЕ МАРТ! Ево шта нам кажу метеоролози - КАД ЈЕ СА ЗИМОМ ДЕФИНИТИВНО ГОТОВО?
Овакве базе служе за рекламирање преко мејла, то јест слање нежељених или "спам" порука корисницима. Највеће платформе за електронску пошту попут Гугловог џи-мејла или јахуа одавно су развиле алгоритмове који овакве мејлове препознају и одмах их складиште у "спам сандуче", јер корисници због "бомбардовања" нежељеном нису могли да виде своју е-пошту.
Међутим, људи који нуде 800.000 српских мејл адреса тврде да за то имају решење.
- На интернету је развијена читава наука да се спречи спам - да је то лако, сви би слали милионе мејлова сваки дан, рекламирајући своје фирме или политичке странке. Зато смо направили софтвер који добијате уз мејлове који омогућава масовно слање од своје куће - пише у понуди. У њој се даље објашњава да поменути софтвер ради тако што користи спољне сервере и-мејл провајдера и шаље једну поруку сваких 10-15 секунди, да би изгледало као да поруке шаље човек и тако био заваран алгоритам који препознаје "спамера".
ИНЦИДЕНТ КОЈИ ЈЕ ЗАНЕМЕО СРБИЈУ: Осакаћени пас хируршки збринут, а ево шта му је газда донео!
Тужилац за високотехнолошки криминал Бранко Стаменковић, на питање да ли је оваква делатност легална, каже да то зависи од начина на који су мејлови прикупљени.
- Ако су и-мејл адресе биле објављене за контакт и путем рекламирања, онда не видим разлоге за кривичну одговорност. Ипак, уколико нису, већ се на други начин дошло у њихов посед, онда можемо разматрати евентуално постојање дела - рекао је Стаменковић.
Људима који стоје иза понуде послали смо мејл са питањем на који начин су прикупили толики број електронских адреса грађана Србије, нису ништа одговорили.
Коментаришући софтвер за "засипање" мејловима који се добија уз списак, Стаменковић објашњава да уколико дође до додатних последица у виду успоравања или оштећења рада компјутера или мреже, може се разматрати кривична одговорност.
- Наиме, радило би се о неком од кривичних дела којим се индиректно спречава коришћење рачунара или рачунарске мреже - казао је Стаменковић.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Од 1. марта ОВЕ СТВАРИ више нећете моћи да урадите у ОПШТИНИ
Пакет за 20.000 динараЦео пакет са 800.000 мејл адреса из Србије, софтвером и упутством продаје се за 20.000 динара. Поред оних из Србије, у понуди су и мејлови корисника из бивших југословенских република.