Ако видите да насилник ТУЧЕ ЖЕНУ или ДЕТЕ, по закону имате право да их браните свим средствима!
Председник Адвокатске коморе Србије Драгољуб Ђорђевић јасно је објаснио шта смете да урадите ако сте сведоци напада на некога
Језиви догађаји, да прецизирамо, убиства у установама Социјалог рада, која су се у протеклих недељу дана догодила два пута у нашој земљи, поставила су многа питања, а међу њима и "Шта по закону смемо да урадимо ако смо сведоци напада на некога?".
ОДЛУКА ВИШЕГ СУДА: Убици жене и детета из Раковице одређен притвор!
Председник Адвокатске коморе Србије Драгољуб Ђорђевић каже да када вас неко нападне, имате право на одбрану.
- Када вас неко нападне, имате право на одбрану. Е, сад, одбрана би требало да је адекватна нападу. Тачније, ако вас неко нападне песницама, одбрана би требало да буде исто таква - каже Драгољуб Ђорђевић.
На питање - Шта ако би нас неко напао ножем, да ли смемо да се одбранимо пуцањем из пиштоља, Драгољуб каже:
- То би исто била адекватна одбрана. Када вас неко нападне ножем, можете да се браните пиштољем.
Председник адвокатске коморе такође истиче да код одбране постоје: нужна одбрана и крајња нужда.
СТИГЛИ НАЛАЗИ ОБДУКЦИЈЕ: Овако су умрли Маја и мали Михаило
- Када видите да је неко неког напао, кренуо да убије, ви кренете да помогнете, односно да одбраните нападнутог, нећете одговарати. То се сматра као морални чин. Та одбрана се зове крајња нужда. Она се спроводи и ако је напад на нешто друго, типа, ако видите да неко планира, на пример, да дигне нешто у ваздух - каже он.
- Ако чујете или видите да, на пример, комшија удара жену или дете, важна је процена да је живот угрожен, па онда или зовемо полицију или реагујемо на било који начин за који сматрамо да је у реду - песница, пиштољ, нож - додаје он.
Са друге стране, психолог Александар Шибул истиче да треба бити веома опрезан у таквим ситуацијама.
- Можемо помоћи... Али, ево, видите шта се догодило сад у Социјалном раду. Радници су покушали да помогну, једна радница је остала без прста, а други радник буквално без образа.
Одвео сам сина на БАЊИЧКО ГРОБЉЕ и тамо сам га давио: Исказ монструма из Раковице заледио Србију
Подсетимо, радници Центра су покушали да зауставе Марка Н. који је убио прво свог сина (5), а онда је супругу Мају Ђорђевић (38) избо ножем у Центру за социјални рад у Раковици, међутим, он је и њих напао ножем. Једној радници је одсекао прст, док је мушкарцу откинуо образ. Убоди ножем које је задао супрузи Маји били су фатални и, иако је покушала да се отме и направила неколико корака, убрзо је пала и преминула.
- Треба проценити ситуацију, не дозволити емоцијама да надвладају, јер можемо да настрадамо. Треба деловати ако сте обучени за то или имате адекватан начин да се одбраните, ако нисте и ако немате како да се одбраните, по мени, боље је удаљити се, викати - у помоћ или звати полицију.
- Дешава се да многи настрадају док покушавају да помогну некоме ко се дави. Углавном се и тај који помаже удави - каже психолог Александар Шибул.
МНОГО РАНИЈЕ се знало да је НАСИЛАН: ОВАКО је убица из Раковице малтретирао социјалну радницу
Дакле, на вама је шта ћете да урадите, да ли ћете да "ускочите" и помогнете или ћете звати помоћ - у сваком случају, бар како каже судска пракса, нећете одговарати.