Алармантно! Прети нам НАЈЕЗДА ЗМИЈА, а ево шта треба да радите ако дође до БЛИСКОГ СУСРЕТА
Србији прети најзеда змија, вест је која је узнемирила многе. Ево шта треба да радите ако се којим случајем нађете са њима "очи у очи".
За почетак, да нас змија не би ујела, најбитније је пазити где стајемо и шта хватамо рукама - каже Будимир Грубић, директор "Ветерине Београд".
Змије које се могу наћи у Србији обично нису отровне и не представљају опасност по човека, а изузетак су поскок и шарка које настањују пределе јужно од Саве и Дунава, односно брдско-планинске крајеве и камењаре. Без наглих покрета, само се удаљите.
Данас славимо највећег ХРИШЋАНСКОГ ПРОРОКА: Ово ни случајно НЕ СМЕТЕ током дана да РАДИТЕ
КОНАЧНО ОДРЕЂЕН ТАЧАН ДАТУМ! Ево када нас очекује право летње време!
- Када наиђете на змију, пре свега не треба да паничите и правите нагле покрете. Направите корак, два уназад и обиђите је. Ако не покушавате да је ухватите рукама, или не станете на њу, змија вас неће ни ујести - објашњава Грубић.
Ископане мошти најмлађег српског свеца: Када смо заврнули рукав, видели смо КОЖУ, НОКТЕ и ДЛАКЕ!
Ако се са змијом нађете "очи у очи" у вашем стану или дворишту, најбоље је да позовете "Ветерину Београд" или другу дежурну службу која ће змију уклонити.
НЕВИЂЕНА СЦЕНА НАД БЕОГРАДОМ: ЦРНИ облаци кроз које сунце покушава да се пробије (ФОТО)
- Али ако сте се са змијом суочили негде поред реке, или у природи, само је заобиђите. Јер та змија није дошла код нас, него ми код ње, у њено природно станиште, и не треба да је узнемиравамо - истиче Грубић.
Шта ако нас уједе
Како објашњава Грубић, уједи неотровних змија нису опасност по човека, али је најбоље да се обратите лекару да би се рана очистила, да не би дошло до инфекције.
Од отровних змија у Србији се могу наћи шарка и поскок. За разлику од отровница које настањују тропске крајеве Африке, Азије и Америке, и чији отрови делују на нервни систем, отров шарке и поскока убраја се у крвне отрове који разједају крвне судове и спречавају коагулацију. Стварају се крвни подливи због којих место уједа већ после двадесетак минута почиње да црни и отиче.
НАЈЈЕЗИВИЈА СРПСКА ИЗРЕКА: Изговарате је СВАКИ ДАН, а не схватате ШТА ЗАПРАВО ЗНАЧИ!
Ако вас уједе шарка или поскок, потребно је што пре примити серум који се даје мускуларно. Као прву помоћ потребно је место уједа подвезати, а подвез попуштати на сваких 20 минута како би се омогућила циркулација; у противном, ако подвез остане два до три сата, може доћи до гангрене због недостатка циркулације. Ако је могуће, уједена особа не би требало да се креће, јер то може да убрза циркулацију и тако отров брже рашири по организму.
Раније се место уједа секло, такозвана инцизија, да би се отров локално избацио, али је та метода напуштена, јер се отров налази у ткиву између ћелија, а не у крвотоку, па тако и не може да се одстрани засецањем. Исисавање отрова може да се покуша ако имате адекватну пумпицу, али не и устима, јер и кроз најмању рану у усној шупљини отров може да доспе у крвоток.
ЈОШ УВЕК НИЈЕ КАСНО: Изговорите ОВУ МОЛИТВУ Светом Василију и десиће се ЧУДО! (ВИДЕО)
Најопаснији уједи змија су у деловима тела где пролазе велики крвни судови, као што су врат, пазух, препоне, као и по глави, када због отицања може доћи до затварања дисајних путева и до гушења.
Змије у Србији
У Србији живи 10 врста змија, од којих три припадају породици љутица (виперидае), а седам фамилији смукова (цолубридае).