Алармантно стање у Србији: Епидемија малих богиња ће трајати још месец и по дана!
Чак 50 људи сваког дана оболи од малих богиња у Србији
Чак 50 људи сваког дана оболи од малих богиња у Србији, а епидемиолози упозоравају да ће се велики број невакцинисаних тек заразити вирусом морбила! Према њиховим речима, епидемија ће потрајати сигурно још месец и по дана, али ће новооболелих од ове заразне болести бити и током лета
Најугроженији су становници Београда, Ниша и Крагујевца, где је и најмањи број вакцинисаних. Стручњаци напомињу да епидемија већ дуго траје, пошто се мале богиње брзо шире. Само од једне заражене особе може да оболи чак 16 здравих, упозоравају лекари.
Прочитајте и:
Епидемиолог Градског завода за јавно здравље Београд Предраг Кон напомиње да у Србији тренутно има више од 1.376 заражених, колико је званично регистрованих болесника.
- Сигуран сам да у Београду пријављен број оболелих није прецизан пошто велики број заражених није регистрован, а верујем да је тако и у осталим деловима Србије! Болест се највише и најбрже шири у домовима здравља, где деца одлазе због разних здравствених проблема, али се у чекаоницама заразе малим богињама. У великом ризику су због тога и здравствени радници, који све више оболевају - прича Кон.
Немогуће је са сигурношћу утврдити до када ће трајати епидемија, наглашава он.
- Све зависи од броја нововакцинисаних, јер се та ситуација ипак побољшава.
А ко ће да лечи болесне? Епидемија морбила направила пакао међу запосленима на ПСИХИЈАТРИЈИ
Али сигурно је да ће епидемија потрајати све до пролећа, када се ипак очекује да почне да јењава. Али можемо да очекујемо да ће бити заражених пацијената и до лета, само не у оволиком броју - сматра Кон.
Професор епидемиологије Зоран Радовановић каже да је сваки дан већи број оболелих јер је реч о веома заразној болести. То најбоље илуструје податак да је она три пута заразнија од великих богиња, а чак осам пута од грипа.
Откривено ко је почео да шири МАЛЕ БОГИЊЕ у Београду: Све је кренуло од ЈЕДНЕ СВАДБЕ
- Код грипа који се изузетно брзо шири један заражени болест најчешће пренесе на највише три човека, а код великих богиња на једног оболелог долази око пет-шест додатно заражених. Међутим, код морбила болест са једног човека у просеку се преноси на још 16 особа. Дакле, морбиле су једна од најзаразнијих, ако не и најзаразнија болест. Довољно је само да оболели кине и да зарази све у мањој просторији, док код других заразних болести то није случај. Наравно, ово се односи на невакцинисане особе - објашњава Радовановић.
Према његовој оцени тешко је предвидети колико би људи у наредном периоду могло да оболи јер то превасходно зависи како ће се и којим темпом одвијати имунизација MMR вакцином.
- Нама је за колективни имунитет потребно да око 95 одсто становништва буде вакцинисано, а садашњи обухват је тек око 80 процената. Највећи проблем је што у великим градовима, попут Београда, Ниша или Крагујевца имамо најмањи број вакцинисаних, па зато становници ових градова имају и веће шансе да оболе. Отуд и препорука родитељима деце у овим градовима да их вакцинишу и тиме заштите и своје малишане, али и особе око њих, нарочито оне који су примили само једну дозу вакцине - истиче Радовановић.
Министар здравља Златибор Лончар похвалио је висок степен имунизације у Вршцу, који сада представља својеврсну брану, која спречава ширење морбила из суседних земаља.
- У Вршцу је степен вакцинације висок и износи 96 одсто. Захваљујући томе направљена је 'брана' да се спречи преливање морбила на централну Србију из Румуније, у којој има 10.000 оболелих, и Бугарске, у којој има 5.000 оболелих - рекао је Лончар.