ДА ЛИ ЈЕ ВУЧИЋ ПОВРЕДИО УСТАВ? Судија Уставног суда ставио тачку на лажи изнете у "Утиску недеље"
Све је јасно речено
Судија Уставног суда, професор Владан Петров, за "Вечерње новости" је говорио о томе да ли је председник Републике Србије повредио Устав, а у вези са преговорима које је водио и које води у Бриселу, у оквиру дијалога Београда и Приштине.
"СВЕ НАМ ИДЕ НА РУКУ!" Пуна подршка Вучићу након састанка у Бриселу: Најважнији резултат је да председник није ништа потписао
ВУЧИЋ ЗАВРШИО ПОСЕТУ КАТАРУ: Ево које су све теме биле на столу - шеик ускоро у посети Србији?
"СВАКА ЧАСТ ВУЧИЋУ!" Шеф мисије ММФ: Желим да се осврнем на импресивне успехе Србије (ВИДЕО)
Срамни наводи изречени у "Утиску недеље" показали су се као најобичније лажи, које служе да се нанесе штета председнику Вучићу и Србији.
Ово је мишљење судије Уставног суда:
- Што се тиче позива на повреду Устава, одговорност председника за повреду Устава није политичка, него правна одговорност. Наш Устав јасно прописује поступак за разрешење председника Републике.
Најпре Народна скупштина мора да донесе одлуку већином гласова свих посланика да се поступак покрене, а потом Уставни суд утврђује да ли је председник повредио Устав или није. Коначну одлуку о разрешењу би, у случају да Уставни суд утврди да је председник повредио Устав, донела Народна скупштина.
Процедура је захтевна и сложена и то несумњиво знају и они који нападају председника Републике. С једне стране, знају да немају довољно политичке снаге да институционалним путем покрену овај поступак, а с друге знају да за своје неосноване оптужбе никоме неће одговарати. Подсећам, институционално решавање проблема и одговорност су кључне вредности демократије.
У сваком случају треба отклонити једну од дилема које су се појавиле ових дана, а по ко зна који пут, а то је дилема да ли председник повређује Устав, јер иде на преговоре у Брисел. Председник по Уставу изражава државно јединство.
Он је непосредно изабрани шеф државе са најјачим могућим демократским легитимитетом. Као таквог, њега као најпозванијег преговарача признаје и међународна заједница и већина грађана Србије који су му дали мандат да изражава државно јединство, а то значи да их представља у спољним односима.
Примера ради, у Рамбујеу је шеф делегације Србије био потпредседник владе, професор Ратко Марковић, који је имао несумњив стручни легитимитет, али његова политичка функција није одговарала нивоу догађаја на којем је требало да буде преговора.
Друго, да ли председик Републике може повредити Устав на тим преговорима? Да би се тако нешто утврдило морамо располагати недвосмиленим чињеницама. Попут, рецимо, потписа на било који документ који би могао да буде противан Уставу. Пошто је одговорност председника за повреду Устава правна, а не политичка, она се не може заснивати на претпоставкама и спекулацијама, мање или више поузданима "изворима информација".
Говорити превише о овом документу, који је само један корак у политичким преговорима, може произвести и контраефекат. То значи придати му значај који он у овом тренутку, а можда и никада неће заслуживати. То не значи да документ не треба у сваком детаљу пажљиво анализирати.
Подсећа, да је 2017. године председник Републике позвао целокупну заједницу на такозвани унутрашњи дијалог. Тај дијалог би требало да се настави и поводом једног оваквог документа.
Али он не сме да буде клица нових унутрашњих подела него подстицај да саберемо све наше умне и политичке снаге како бисмо једног дана у нашем преовлађујућем интересу решили наше идентитетско питање, а то је несумњиво питање Косова и Метохије.
Окупираност председником Републике, његовом моћи или немоћи, одговорношћу или кривицом често је пројекција наших слабости. Можда и наше неодговорности. А, свакако недовољно политичке културе - написао је Петров.
Дакле, вајни "стручњаци", којима је до Косова и Метохије стало као до лањског снега, су слаби и некултурни, а потребно им је још једном нагласити - председник Вучић ништа није потписао.
Док Албанци у Приштини кукају како их је Вучић разбио, како је Курти најобичнији дилетант у односу на нашег председника, лажни патриоте и квазиинтелектуалци нападају председника, а Косово су као на тацни они предали, тврдећи касније како је независност наше јужне покрајине готова ствар.
Такође је битно напоменути да се у предлогу не спомиње међусобно признање и још једном подвући речи председника Вучића безброј пута изговорене у Скупштини: "Нисам за столицу Косову у Уједињеним нацијама" и "Никада нећу признати Косово".