Шест чињеница које показују колико је јака сарадња Турске и Србије: У 2020. оборен и један важан рекорд за обе земље
У последњих десет година две земље су упетостручиле обим трговинске размене, а знатно је повећан и прилив директних турских инвестиција
Српско-турски односи на највишем су нивоу у модерној историји Србије. Државе бележе највиши степен односа које одликује велика сарадња, пријатељство и поверење, пре свега због одличних односа српског председника Александра Вучића и председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана. Београд и Анкара деле исту визију - мирног и просперитетног Балкана.
Србија и Турска су током 2019. године обележиле 140 година дипломатских односа, који су успостављени одмах након Берлинског конгреса. Захваљујући богатој заједничкој историји између Турске и Србије постигнуто је велико поверење. То је нарочито приметно за период од последњих 10 година и може се рећи да су односи две земље од тада до данас најбољи у савременој историји.
Александар Вучић и председник Турске састали су се или телефонским путем разговарали више од десет пута, а сваким разговором померене су границе узајамне сарадње на виши ниво. Двојица државника након сваког састанка била су одлучна у намери да се настави још снажније и одлучније унапређивање свеукупних односа у различитим областима. Председници Вучић и Ердоган и данас ће се сусрести у Анкари, где ће бити потписани документи од значаја за даље унапређење билатералне сарадње, након треће седнице Високог савета за сарадњу Републике Србије и Републике Турске.
-
Дипломатски односи дуги 143 године
-
Више од 10 сусрета председника Вучића и Ердогана
-
Председник Турске је боравио у две званичне посете Београду - 2017. и 2019. године
-
У септембру 2021. године отворен конзулат Турске у Новом Пазару
-
У претходних десет година српски извоз у Турску увећан за 7,8 пута.
-
Србија и Турска забележиле рекордну трговинску размену која је износила 1,320 милијарди евра у 2020. години
Ердоган: Вучић је прилика за регион
Турски председник неретко Вучића назива пријатељем и често у својим говорима подсећа да председник Србије има изузетне видике.
- Још када га сам га први пут упознао, увидео сам да има изузетне видике, управо због њега ће односи између Србије и Турске имати посебну конотацију - казао је Ердоган током посете Београду 2017. године.
Током те важне посете председника Ердогана Србији, потписан је низ важних споразума, као и Заједничка декларација о оснивању високог савета за сарадњу између Републике Србије и Турске.
Важна посета 2019. године, потписани бројни споразуми и меморандуми
- Констатовали смо да смо направили изузетно значајан напредак у економској сарадњи. Трговинска размена између Турске и Србије била је, приликом последње посете Ердогана 2017. године нешто већа од 800 милиона евра. Тада смо рекли да је први циљ да достигнемо милијарду. Размена прошле године достигла је већ 1.084 милијарди евра, а у првих осам месеци, у поређењу са истим периодом 2018. већа је за 13 одсто - изјавио је председник Вучић након састанка са Ердоганом у Београду 2019. године.
Вучић је тада подсетио да је у претходних десет година српски извоз у Турску увећан за 7,8 пута.
Темељни разговори председника Србије са Ердоганом уродили су плодом, па се тако због потписивања низа споразума и меморандума Турска може назвати водећим инвеститором у нашој земљи. Неколико компанија уложило је на стотине милиона евра на југу Србије, а незапосленост је сведена на минимум.
Заостали и најнеразвијенији делови на југу наше земље доживели су препород упошљавањем великог броја људи и растом плата. У Србији се тако под патронатом турских компанија производе аутомобилски делови, гуме, текстил...
Упркос пандемији вируса корона у 2020. години, Србија и Турска забележиле су рекордну трговинску размену која је износила 1,320 милијарди евра, а која је у првих шест месеци 2021. године премашила 765 милиона евра.
Отварање конзулата Турске у Новом Пазару у септембру 2021. године свакако је потврда високог нивоа поверења које постоји између две државе, али и показатељ да се разговори и планови председника Вучића и Ердогана реализују у стварност.
Односи Србије и Турске другачији су него пре 15 или 20 година. У последњих десет година две земље су упетостручиле обим трговинске размене, а знатно је повећан и прилив директних турских инвестиција. Захваљујући фабрикама у Прибоју, Житорађи, Лебану, Крупњу и другим местима, југ Србије доживео је индустријску револуцију, а животни стандард постао је неупоредиво бољи него раније.
Трговинска размена сваког дана се повећава, две државе међусубно су прихватиле сертификате о вакцинацији против корона вируса што је веома повољно утицало на туризам.
Пријатељство са Турском додатна је гаранција стабилности за читав регион. Турска је велесила, и поред економске стабилности за нашу земљу јако је важно и корисно интензивирање политичког дијалога Београда и Анкаре.
Србија је, уз Турску, најзначајнија држава на простору Балканског полуострва, и јасно је зашто постоји жеља председника Ердогана за одржавањем што бољих и приснијих односа са званичним Београдом.
БОНУС ВИДЕО: Погледајте како је Реџеп Тајип Ердоган испратио председника Вучића током последње посете Истанбулу