"НЕ ПОСТОЈИ ЛЕПШИ И ВАЖНИЈИ ЗАДАТАК НЕГО ЧУВАТИ И ВОЛЕТИ СВОЈУ ЗЕМЉУ" Вучић уручио одликовања поводом Сретења (ВИДЕО)
Председник Вучић уручио је одликовања заслужним појединцима и институцијама поводом Дана државности Србије.
Церемонија уручења одликовања организована је у згради Генералног секретаријата председника Републике.
СРБИЈО, СРЕЋАН ПРАЗНИК! Данас славимо Дан државности - сећање на Први српски устанак и Сретењски устав
"ДРЖАВА НЕ СМЕ ДА ТРПИ АВАНТУРИЗАМ, МОРАМО ДА БУДЕМО ОЗБИЉНИ" Вучић на Сретењској академији у Крагујевцу (ВИДЕО)
"КОЛИКО ЈОШ ИДИОТА ИМА ОВДЕ?!" Вархељију прекипело након питања хрватског европарламентарца о Србији и Русији (ВИДЕО)
Дан државности Србије - Сретење је спомен на дан када је на збору у Орашцу 1804. године дигнут Први српски устанак и дан када је у Крагујевцу 1835. године издан и заклетвом потврђен први Устав Књажевства Сербије.
- Да ли патриотизам значи само човеково топло осећање за земљу у којој је рођен или патриотизам значи, пре свега, врелу љубав за народну традицију и језик - питао је Вучић.
Он је рекао да је отаџбина колективни дух једног народа.
Председник је рекао да су за Србију 15. фебруар и 1804. и 1835. дани великих српских победа и црвено слово у нашем календару.
Истиче да стварање државе може да буде авантура, али да авантура не сме да постоји када већ имате државу. Поручио је да са државом нико не може да се игра.
- Међу вама има Срба, а има и оних који нису Срби. Ја бих данас у овом свечаном тренутку када говоримо о одликовању, рекао о Србији неку реч... Ово ордење је важно, јер Србија не заборавља пријатеље Србије. Данас Србија гаји искрена пријетаљства са народима широм света. Ви данас носите много већу одговорност него они што је носе они што немају одликовање и ордење. Не постоји лепши и важнији задатак него чувати и волети своју земљу, ништа узвишеније не постоји - констатовао је Вучић и додао:
- Данас, када је наша земља притиснута са разлилитих страна и у време када највише напредује, ми морамо да јасно кажемо свима да имамо само једну могућност, а то је да будемо своји о своме, да чувамо и бринемо о својој држави и својим грађанима и да гледамо у будућност.
Председник је поручио да је у Милошевој цркви видео колико је добра заједништво и јединство државе, народа и цркве донело српком роду.
- Надам се да добре ствари и добро научене лекције из 19. века нећемо прокоцкати у 21. веку - казао је он.
Председник је рекао да нас и Милошево и Карађорђево наслеђе обавезује да будемо и храбри и мудри. Подсетио је на Карађорђа и устанак 1804. али и на Милоша Великог и 1835. годину рекавши да су то два црвена слова у календару нашег народа.
Поздравио је и добитнике из Хрватске, Словеније, нагласивши да му је велика част што ће им баш он уручити ордење.
ОДЛИКОВАНИ СУ:
Орденом Српске заставе првог степена награђен је Ричард Гренел за истакнуте заслуге у развијању и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и Сједињених Америчких Држава.
Орденом Српске заставе првог степена награђен је Сахил Бабајев за истакнуте заслуге у развијању и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Србије и Азербејџана.
Истим орденом одликован је и Станислав Хочевар за истакнуте заслуге и лични допринос у ширењу слоге, мира, духа толеранције и верске сарадње.
Сретењски орден првог степена добио је професор др Милован Бојић за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане у области развоја кардиоваскуларне медицине.
Одликоване су и Библиотека Матице српске која је добила Сретењски орден првог степена за нарочите заслуге у прикупљању и очувању књижевног фонда од историјског и културног значаја, поводом 185 година постојања. Исто признање добила је и Београдска филхармонија за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане у јавним и културним делатностима, посебно у области музичке уметности, поводом 100 година постојања. Овим орденом награђен је Балет Народног позоришта у Београду за нарочите заслуге и постигнуте резултате у области балетске уметности, поводом 100 година постојања сталног балетског ансамбла и репертоара. Сретењским орденом првог степена награђено је Југословенско речно бродарство а. д. Београд поводом 130 година успешног рада, као и Институт за судску медицину "Милован Миловановић" Медицинског факултета Универзитета у Београду.
Постхумно је одликован Синиша Михајловић за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане, и постигнуте резултате у области спорта. Такође, постхумно, истим орденом биће одликован и Корнелије Ковач за нарочите заслуге и постигнуте резултате у области музичке уметности.
Међу одликованим су и уметници: глумица Радмила Живковић добила је Сретењски орден другог степена за нарочите заслуге у јавним и културним делатностима, посебно у области глуме. Златну медаљу за заслуге добио је оперски певач Жељко Лучић за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области оперске уметности. Исту Златну медаљу добиће и балетски играч Константин Костјуков за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области балетске уметности. Међу награђеним уметницима је и глумац Лазар Ристовски, коме је додељен Орден Карађорђеве звезде за нарочите заслуге и успех у јавним и културним делатностима.
Сретењским орденом другог степена одликовани су Вуков сабор у Тршићу, Машински факултет у Београду, Народни музеј Ниш, Институт за рударство и металургију Бор...
Сретењски орден трећег степена добио је Етнографски институт САНУ, Институт за проучавање лековитог биља "Др Јосиф Панчић, Удружење ратних добровољаца 1912-1918, њихових потомака и поштовалаца, Позориште лутака "Пинокио", Клиника за дигестивну хирургију - Прва хируршка Универзитетског клиничког центра Србије...
Одличја су добили и образовне установе, па је тако Сретењски орден трећег степена додељен Гимназији "Вељко Петровић" из Сомбора, Основној школи "Вук Караџић" из Сочанице и Основној школи "Миладин Митић" из Лапљег Села, као и Гимназија "Жарко Зрењанин" из Врбаса. Овим орденом награђени су и филмски фестивали - Београдски фестивал документарног и краткометражног филма "Мартовски фестивал" и Филмски фестивал у Сопоту.
Златном медаљом за заслуге биће награђени Стрељачки савез Србије, Друштво математичара Србије, Фонд за иновациону делатност, затим дипломата Живадин Јовановић, физичар др Јакша Вучичевић, диригент Бојан Суђић, али и модна креаторка Верица Ракочевић.