Амбасадорка Румуније: Ту смо за вас, бићемо глас за Србију
Одржана конференција "Нова стратегија проширења ЕУ за Западни Балкан - пример Румуније"
Амбасадорка Румуније у Србији Оана Кристина Попа изјавила је данас да та земља Србији нуди стручност, знање, пријатељство и огромно искуство које има у приступању Европској унији.
Прочитајте и:
Искуства не могу да се прекопирају, али може бити корисно да видите процес који смо прошли, рекла је Попа на конференцији коју је поводом Стратегије ЕУ за Западни Балкан у Београду организовао Центар за спољну политику.
Наводећи да ће Румунија председавати ЕУ 2019. године, она је изразила наду да ће бити ''глас за регион и Србију'', те да ће са Бугарском и Аустријом, које председавају ове године, покренути важна питања за Западни Балкан.
- Битно је да дођете до тог нивоа да сте спремни да приступите - рекла је Попа.
Признаје да Румунија није имала изазове које има Србија и да је проблеме са суседима решила много пре уласка.
Брнабић о Стратегији за проширење ЕУ: Србија је препозната као ЛИДЕР, треба да ИСКОРИСТИМО ШАНСУ
- Није било брзо, није било лако и када је било завршено није било готово јер се процес интеграција наставио. Чујем фрустрацију у Србији да су се правила променила. Основна правила се нису променила, али јесте геостратешко окружење - рекла је амбасадорка.
Попа је подсетила да је Румунија преговарала шест година са ЕУ и да је за то време у земљи стално организована јавна расправа из различитих области, те указала да је увек постојала огромна подршка јавности.
- И када смо имали тешке реформе, подршка није пала испод 60 одсто. Реформе се раде због грађана, иако су наши политичари често говорили да Европска унија ''притиска'' - рекла је она и напоменула да је Румунија у последње две године удвостручила БДП и развила нове секторе економије.
У почетку је, каже, било фрустрације, али су промене почеле да се дешавају, а грађани да их осећају.
Александра Јоксимовић из Центра за спољну политику је рекла да је стратегија важна за регион и да враћа фокус ЕУ на Западни Балкан.
Она је напоменула да процес европских интеграција није више ''покретна мета''.
- Добили смо временски оквир у коме постаје реално да Србија постане члан ЕУ. Важно је да је препознато да одсуство европске перспективе представља ризик и да је потребно вратити фокус на реформе како би демократизација и економски напредак довеле државе до пуних интегративних процеса - рекла је Јоксимовић.
Она је приметила да су се ''драфтови'' папира који је јуче представљен великом брзином мењали и да не постоји временски оквир одређен стратегијом за нормализацију односа са Косовом, али је указала да је то ипак критеријум од кога зависи напредак Србије.
Подсетила је да су поглавља 23 и 24 у фокусу за све земље Западног Балкана и да су за њих добијени рокови у којима треба да се крећемо напред.
- Важно је да ово не остане списак лепих жеља и да су обе стране преузеле одговорност - рекла је Јоксимовић.