АМЕРИЧКА АГЕНЦИЈА МУДИС: Вучићева победа обезбеђује напредак реформи и пут у Европску унију!
"Резултати избора додатно јачају Вучићев утицај, као и утицај његове Српске напредне странке на политику земље", наводи Мудис
Резултат председничких избора у Србији и убедљива победа на тим изборима премијера Александра Вучића обезбеђују наставак програма структурних реформи Србије и позитиван кредитни рејтинг земље - Ба3 стабилан, оцењује се у најновијем извештају америчке бонитетне агенције Мудис.
Иако функција председника носи мања формална овлашћења него премијерско место, Александар Вучић ће, констатује Мудис, имати утицаја на именовање следећег премијера Србије.
ТАЊА МИШЧЕВИЋ: Надам се отварању четири нова поглавља у јуну
- То обезбеђује наставак програма структурних реформи у Србији и садашње политичке агенде, која има позитиван ефекат на кредитни рејтинг, укључујући напредовање земље ка Европској унији и реструктурирање губиташких јавних предзећа - наводи се у извештају..
Резултати избора додатно јачају Вучићев утицај, као и утицај његове Српске напредне странке на политику земље. Са својим коалиционим партнерима, владајућа странка већ има јаку и стабилну парламентарну већину (само СНС држи 131 од 250 места у скупштине Србије), док је опозиција фрагментисана, констатује америчка бонитетска агенција.
Под претпоставком да не буде нових превремених избора, наредни парламентарни избори се неће одржати до 2020. године, што смањује "политичке волатилности" и олакшава напоре Србије за интеграцију у ЕУ, оцењује Мудис.
Избори би могли да доведу до извесног краткорочног одлагања у спровођењу реформи, имајући у виду потребу за састављањем нове владе и потенцијалним кадровским променама.
- Под председништвом Вућића, очекујемо свеобухватан континуитет садашњег владиног програма структурних реформи. Власти су остале посвећене мерама укљученим у стендбај аранжман потписан са Међународним монетарним фондом у фебруару 2015. године - наводи Мудис.
Те мере су, како додаје, подразумевале активности на спровођењу врло успешне фискалне консолидације, у склопу које је дефицит опште државе оборен на 1,4 одсто БДП-а у 2016. години са 6,6 одсто у 2014. години, а такође је дошло до смањења државне помоћи предузећима у власништву државе.
Државна помоћ, у форми директних субвенција, нето позајмица из буџета, гаранција, кашњења плаћања државних предузећа, пала је на 3,7 одсто БДП-а у 2016. години са нивоа од 5,2 одсто две године раније.
Фискална консолидација у Србији зауставила је повећање терета дуга и смањила ризике по њену фискалну позицију, док су недавне структурне реформе повећале отпорност српске економије, подржавајући потенцијални раст.
"Ти фактори су утицали на наше подизање рејтинга српским државним обвезницама 17. марта, на оцену Ба3 са Б1".
Мудис: Очекујемо даљи напредак Србије у процесу приступања ЕУ
- Мада темпо реформи може да успори, после великих достигнућа остварених у 2016. години, ми очекујемо даљи напредак Србије у процесу приступања ЕУ, и да ће даља сарадња са ММФ-ом помоћи да се ограниче ризици од заустављања реформског напретка који је остварен до сада - наводи Мудис.
Бонитетна агенција, такође, очекује да српске власти наставе даље напоре у процесу европских интеграција, који ће остати важно политичко сидро и погон за институциони развој.
Напредак у приступању ЕУ, који је настављен активношћу прошлих влада, омогућио је Србији да формално отвори осам од 35 поглавља (која су дефинисана као политичке области где су потребне реформе за усклађивање са стандардима и прописима ЕУ) од званичног почетка преговора о приступању у јануару 2014. године.
- Политика стабилности ће осигурати даљи наставак замајца за чланство у ЕУ, а ми сматрамо да је циљ за приступање 2020. године оптимистичан, имајући у виду повремене спорове са суседима - Косовом (које нема кредитни рејтинг), Хрватском (Ба2 стабилан) и Босном и Херцеговином (Б3 стабилан), као и слабости у владавини права - сматра агенција Мудис.