Америка и Русија подржале став Србије према Украјинско-Руској кризи: Вучић показао шта је права дипломатија
Александар Вучић показао шта је права дипломатија.
Закључак српског државног врха - поштовање територијалног интегритета Украјине и неувођење санкција Руској Федерацији пример је принципијелне политике уз очување сопствених интереса, али и уважавање интереса других држава и поштовање међународног права.
Став Србије о питању руско-украјинског сукоба је хируршки прецизно избалансиран и прави је пример одговорности и према другим државама, али и према сопственим интересима, сагласни су стручњаци за међународне односе.
ОВО ОСТАЈЕ ЗАПИСАНО У ИСТОРИЈИ: Србија до сада платила 217 милиона евра за Клинички центар Србије (ВИДЕО)
ПУТИН НАРЕДИО ПРЕКИДАЊЕ ВОЈНЕ ОПЕРАЦИЈЕ У УКРАЈИНИ! Кијев одбио да преговара - акција настављена
УЖАС! Начелник Управе Градске општине Чукарица изврсио самоубиство
Исток и Запад
Став Србије поздравили су одмах и Сједињене Америчке Државе и Русија, па је тако америчка амбасада у Београду одмах објавила на званичном Твитер налогу:
Зоран Драгишић
Неће бити никаквих безбедносних последица по Србију
Професор Факултета безбедности Зоран Драгишић оцењује да, након изнетог става Србије о питању руско-украјинског сукоба, нема разлога ни за какве безбедносне импликације јер је, каже, Србија на позицијама међународног права.
- Нашем ставу ништа не може да се замери, Србија је осудила агресију на Украјину и признаје јој право на одбрану. Такође, имајући у виду да смо ми војно неутрални, те да имамо закон који забрањује учешће на страним ратиштима и представља кривично дело, и то је јасна тачка којом се на то изричито подсећа. На крају, након свега овога што се дешава, чињенице да Русија тренутно врши агресију над Украјином, било какво одржавање вежби би било непримерено и са том праксом апсолутно треба прекинути, што је и констатовано - казао је Драгишић.
- САД поздрављају поновљени став Србије и председника Александра Вучића о подршци територијалном интегритету Украјине, који је нарушен илегалним и ничим изазваним нападима Русије.
С друге стране, руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко поручио је да Русија поштује националне интересе Србије, те да разуме да постоји притисак да уведе санкције Москви.
- Москва не тражи ништа од Београда, знајући доследност председника Вучића и његов темељни став о кључним питањима као што су развој Србије и њено понашање у спољној политици - истакао је амбасадор.
Александар Вулин
Вучић је храбар и самосталан
Председник Србије Александар Вучић показао је шта значи када једна земља има слободног и храброг вођу који се изборио да води независну политику, поручио је јуче министар унутрашњих послова Александар Вулин поводом става Србије у вези са украјинском кризом. Указао је да много моћније и веће земље одлуке доносе по наређењу и морају да занемаре интересе својих грађана да би спроводиле туђу вољу, па су тако све земље у региону увеле санкције Русији, не зато што, каже, штите међународно право, већ зато што им је наређено да тако учине.
- Да се Вучић повијао пред моћнима, Србија већ дуго не би имала ни гас ни гасовод, привреда би нам се распала без енергената, а куће би грејали само богати. Војска би нам била распуштена и голорука, молили бисмо за вакцине, болнице и путеве бисмо гледали само у другим земљама - навео је. Вулин је закључио да је Вучић "последњи храбар и самосталан лидер у Европи и зато наша Србија може да се одупре и не изгуби пријатеље које је стицала вековима".
Боцан-Харченко је нагласио да између председника Русије Владимира Путина и Вучића постоји поверљив и свеобухватан дијалог на основу дубоког међусобног поштовања и поверења, те додао да Русија има у виду даљи развој односа са Србијом и доследну реализацију свега оног о чему су се два председника договорила.
- Наша очекивања су да ћемо без препрека и застоја реализовати сваки пројекат и све договоре који постоје, за добробит и Русије и Србије - закључио је.
Узорни пример
Да Србија није могла боље да се постави у овој ситуацији, сматра и некадашњи шеф дипломатије СР Југославије Владислав Јовановић.
- Став Србије је заснован на нашим државним интересима и на нашем међународном положају, о чему на крају најбоље сведоче и ставови САД и Русије, који немају никакве примедбе на наш став. Треба рећи и да су у основи става Србије три важне чињенице, и то да је наша држава још од 2014, од настанка украјинске кризе, заузела принципијелан став и поштовала територијални интегритет Украјине, те да је Србија војно неутрална - није чланица НАТО и нема обавезу да следи њихове ставове и геополитичке и стратешке интересе, и на крају да Србија усаглашава своју спољну политику по динамици коју диктира и приступни процес са ЕУ. Наиме, поглавље 31, које се односи на спољну политику, није ни отворено, те ми и немамо обавезу по том питању већ задржавамо право да следимо своје државне и националне интересе - навео је Миливојевић.
Одлука Србије главна вест у Русији
Став наше земље о санкцијама одјекнуо широм Руске Федерације
Одлука државног врха Србије о руско-украјинској кризи и изјава шефа државе Александра Вучића да Руској Федерацији нећемо уводити санкције одмах је прексиноћ као једна од главних вести одјекнула широм те земље.
Још док је председник Вучић говорио, као хитна вест у Русији је објављена одлука коју је саопштио.
Вучић: Србија неће уводити санкције против Русије", наслов је који је објавила агенција TASS. Исто су учинила и Известија, која су истакла следеће:
- Србија неће уводити санкције против Русије поводом војне операције у Донбасу. То је у петак, 25. фебруара, саопштио председник државе Александар Вучић. Притом, српски лидер је истакао да његова земља уважава територијалну целовитост свих држава, па и Украјине.
Велику пажњу овом обраћању председника Вучића дао је и један од водећих портала у Руској Федерацији Газета, под насловом "Вучић: Србија подржава целовитост Украјине, али неће уводити санкције Русији".
Одличан дипломатски речник,
Потпредседница Центра за спољну политику Сузана Грубјешић каже за Курир да је реч о свеобухватној и уравнотеженој одлуци, написаној одличним дипломатским речником, који узима у обзир све аспекте тренутне ситуације у Украјини, која се налази под нападима Руске Федерације.
- Имајући у виду специфичан положај Србије, која јесте у приступним преговорима са ЕУ, али која због решавања великог државног питања и енергетске зависности одржава добре везе и са Русијом, није било реално очекивати да се Србија придружи рестриктивним мерама које ЕУ уводи према Русији. С друге стране, пружена је јасна подршка територијалном интегритету Украјине и поновљена принципијелна посвећеност поштовању међународног права, Повеље УН и Хелсиншког завршног акта. Сматрам да нико не би требало да има проблем са таквим ставом Србије, о чему сведоче саопштења америчке и руске амбасаде, која поздрављају и разумеју овакву одлуку Србије, а ускоро очекујемо и званичан став ЕУ - констатовала је она.
- То је хируршки прецизно избалансиран став у односу на те догађаје и свеобухватнији, потпунији и јаснији став није ни могао бити изражен. Ово је узорни примерак за изражавања интереса и одговорности једне земље према догађајима у другој земљи, где се у први план ставља интерес сопствене државе и поштовање међународног права - јасан је Јовановић.
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић такође поручује за Курир да је ствар потпуно чиста, те да нема никакве посебне дилеме и филозофије.