АМЕРИКА ПОДРЖАВА СРБИЈУ? Неочекивана порука стигла нашој земљи из Вашингтона, ОВЕ речи су далеко одјекнуле
Шта год Београд да уради никада није довољно добро за Брисел, а посебно за Берлин.
Увек спремни за испоруку нових захтева и уцена, кључни европски центри политичке моћи готово да ни у причи нису вољни да Србији понуде нешто конкретно. За разлику од њих, позиције Вашингтона много су коректније.
"САВРШЕНСТВО" Вучић објавио овонедељног победника конкурса "Наша најлепша Србија", председник ОДУШЕВЉЕН (ФОТО)
ОРЛИЋ: Три реченице су Јеремићу биле довољне да о себи каже све оно што није желео да сазнамо
"СВИ ОЧЕКУЈУ ДА ВУЧИЋ РЕШИ ОНО ШТО НИЈЕ РЕШЕНО ВЕК И ПО" Вучевић послао моћну поруку о Косову и Метохији (ВИДЕО)
То не значи да америчка администрација одустаје од захтева да се призна независност Косова. Међутим, упркос питањима око којих се интереси Београда и Вашингтона мимоилазе, Америка се не либи да за неке ствари ода признање нашој земљи.
Па чак и када је реч о ставу Србије према рату у Украјини који никако није по вољи ЕУ и Немачке, која све чешће вуче потезе који уносе немир у наш регион.
Разумевање и помоћ
Тако је помоћница америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Карен Донфрид оценила да је Србија на правој страни историје и да је ставом и гласањем у Уједињеним нацијама јасно осудила акције Русије у Украјини.
- Јасна је позиција Србије према санкцијама које су уведене Русији, али настављамо да охрабрујемо власти у Београду да предузму активности којима ће напредовати на евроатлантском путу - рекла је Донфридова.
Када је реч о увођењу санкција Русији, на чему ултимативно инсистира Европа, Вашингтон показује мало више разумевања:
- САД охрабрују Србију да уведе санкције. Америка ће помоћи Србији да ојача своју дугорочну енергетску безбедност, укључујући енергетску ефикасност и залихе - наводе они.
Игранка
Уз оцену да је хитна енергетска диверзификација врло важан проблем за цео свет, Донфридова је предочила да Москва користи енергетску зависност многих земаља од руских енергената.
- Зато разумемо забринутост Србије - навела је она.
Бивши шеф дипломатије Владислав Јовановић сматра да су речи свакако добронамерне:
- Али ако сагледамо целокупну ситуацију око признања Косова, Америка у свему томе игра исту улогу, као и ЕУ. Инсистирају да се реши што пре то питање - наводи он.
Подршка да регион постане део ЕУ
Помоћница шефа америчке дипломатије Донфрид крајем јуна је у телефонском разговору с председником Србије Александром Вучићем истакла да се Америка снажно залаже да наш регион постане део Европске уније.
Она је више пута отворено подржала економско повезивање региона кроз иницијативу "Отворени Балкан". Истакла је и да је Вучић у праву када говори да је то пример добре регионалне сарадње и стремљења ка циљевима од заједничког интереса.
Немачка шаље војнике у БиХ
Немачки Бундестаг усвојио је одлуку о поновном упућивању војника у мисију Еуфор/Алтеја и усвојио резолуцију у којој упозорава на ситуацију у БиХ.
У резолуцији је указано да у БиХ постоје тензије и наглашава да је ситуација плод ратних збивања у деведесетим и тродеценијске нефункционалности државе. Бундестаг одлуку о слању војске правда намером да спречи "даљи раст тензија и сепаратистичке тенденције".
Посебно су истакли националистичко деловање Милорада Додика и Драгана Човића, уз тврдњу да усмерено раде на уништавању БиХ као државе и домовине различитих народа.
Адис Ахметовић, известилац СПД за западни Балкан, који је иницирао резолуцију, рекао је да је против стварања трећег ентитета у БиХ и указао да Берлин мора да санкционише све сепаратисте.
Посланик Јосип Јуратовић, један од изасланика за западни Балкан Бундестага, тражио је да се у резолуцију убаци и име Бакира Изетбеговића, као представника треће националистичке струје, која спречава напредак и функционисање државе.