10 разлика између Руса и Американаца о којима никад нисте размишљали
И док већина Американаца преферира живот у приградским насељима, Руси више воле да живе у градској средини. Изван градске вреве, Руси имају викендице које су углавном мале, направљене су од дрвета и налазе се поред блатњавих путева.
Американац који живи у Москви, поделио је своје лично искуство из живота у Русији и указао на најочигледније разлике између две земље:
1. Руси воле урбани живот — предграђа су резервисана за викендице
И док већина Американаца преферира живот у приградским насељима, Руси више воле да живе у градској средини. Изван градске вреве, Руси имају викендице које су углавном мале, направљене су од дрвета и налазе се поред блатњавих путева. Међутим, како каже овај Американац, нису све викендице мале. Имућнији Руси поседују велике куће које су често ограђене, али чак ни оне нису њихово стално место боравка.
2. Руски станови су углавном мали
Већина Руса живи у зградама из совјетске ере, које су огромне, сиве и сличне су у целом бившем СССР-у. Један типично руски стан има две или три собе и кухињу. Због високих комуналних трошкова и углавном малих станова који су се градили у совјетско вријеме, ретко се може видети стан од 90 метара квадратних. Зграде су изузетно чврсте, а Руси више преферирају станове изграђене за вријеме Стаљина, него оне из периода владавине Хрушчова.
6. Велике породице су реткост
Можда због мале квадратуре станова, руски парови немају много деце. Иако би за већину њих идеално било да имају двоје деце, многи парови се одлучују само на једно. Руси имају реч „кузин“ што значи „рођак“, али је ретко користе, а своје рођаке зову „други брат“ или „друга сестра“.
3. Станови се углавном наслеђују
И док Американци верују да је „дом наша највећа инвестиција“ и често га продају и мењају новим, скоро да никада нећете видети неког Руса како продаје свој стан да би купио акције, обвезнице или нешто друго. Породице чувају своје станове, а касније их предају својим унуцима.
4. Руски путеви лоши, железница одлична
Путеви су лоше направљени током совјетске ере, па се већина људи у то време ослањала на јавни превоз. Чак и главни пут између Москве и Санкт Петербурга није ауто-пут, а локални путеви су често земљани, упркос томе што руски председник Владимир Путин предузима кораке на изградњи боље путне инфраструктуре. За разлику од путева, руском железницом се по приступачним ценама може путовати до других градова, чак и региона. Возови су чести, па се за разлику од америчке железнице, где само један воз саобраћа сваког радног дана на релацији Њујорк — Чикаго, у Русији, на пример између Москве и Санкт Петербурга, возови саобраћају на сваких сат времена.
5. Раскошни станови у зградама из совјетског доба
Већина Руса живи у зградама из совјетске ере, које су огромне, сиве и сличне су у целом бившем СССР-у. Та чињеница је исмејана у руском филму из 1970. године „Иронија судбине“ који се традиционално приказује током новогодишње ноћи. Међутим, типичан савремени руски стан изгледа раскошно, као и било који луксузни стан у Европи. Упркос томе, ходници руских зграда су прилично сиви, с обзиром да Руси не верују да ће менаџери зграда новац који буду добили искористи на прави начин.
РАЗГОВАРА САМО СА МАЧКОМ И ПСОМ: Овај Рус је ЈЕДИНИ ЧОВЕК у малом сибирском селу (ФОТО)
7. Руси путују више од Американаца
Турска и Египат су веома популарне дестинације за одмор код Руса, а они богатији често посећују и Италију, Шпанију, Чешку и друге европске земље.
8. Руске журке се разликују од америчких
И док се на америчким забавама углавном за послужење могу видети газирани сокови, пиво и пица, није неуобичајено да Руси током дружења пију вино, вотку и виски, па се тако врло често дешава да на крају забаве сви буду пијани.
9. Поседовање страних аутомобила направљених у Русији
Већина старије генерације у Русији одрасла је без сопственог аутомобила. Данас су, упркос све већим саобраћајним гужвама, веома популарни страни аутомобили који се производе у Русији, попут „форд фокуса“ и „рено дастера“. Возачи се не одричу удобности аутомобила без обзира на то што би уз неки други облик јавног превоза, као што је метро, много брже стигли до одређеног циља.
10. У Русији богати и сиромашни живе једни поред других
Док се градови у Америци могу поделити по расама и сталежима, у већим руским градовима, богати и сиромашни живе једни поред других у истим насељима — чак и у истим зградама. Један од разлога је, као што је горе наведено, што Руси свој дом не сматрају инвестицијом, а други је тај што порези на некретнине готово и да не постоје. Тако се у насељима, али и градовима попут Москве, може видети како старији људи са скромним пензијама живе у истој згради са средње богатим породицима, имигрантима, људима из радничке класе, али и веома богатим појединцима.