Ана Брнабић у Мароку: Технолошка сарадња и вештачка интелигенција кључни правци за будућност
Председница Народне Скупштине Ана Брнабић састала се данас у Рабату са председником Горњег дома Парламента Мухамедом улд Ерашидом.
Како је рекла Брнабић, Србију и Мароко везује традиционално искрено пријатељство, које датира још из оснивачких дана Покрета несврстаних земаља.
- Данас сам започела званичну посету Краљевини Мароко на позив господина Ела Рашида и имала добар састанак са њим и са председником горњег дома, парламента. Разговарали смо о нашим традиционално добрим политичким односима и како можемо још да унапредимо кроз парламентарну сарадњу и нашу економску сарадњу која прилично заостаје за нашим добрим политичким односима. Она стално расте, али је у 2023. години била заиста скромна - рекла је Ана Брнабић.
Истакла је да је важно да Србија крене у разговоре о споразумима о спољној трговини.
- Ту је Србија у последњих неколико година забележила значајне резултате. Само током предходне године потписивање споразума о слободној трговиниса Кином, Египтом.. Представила сам све те ствари и важно је кренемо у споразуме и са Краљевином Мароком. Важно је да нагласим да је важно због даљег јачања веза и нашег утицаја у свету, да постанемо члан Франкофоније и у томе имамо апсолутну подршку Марока.
Она је прокоментарисала и вест да је Мароко произвео 700.000 аутомобила за европско тржиште и да у томе сарађује и ЕУ која је наш стратешки циљ.
- Мароко је у специфичној позицији и у напредном партнерству са ЕУ, немају само споразум о спољној трговини већ и друге бенефине и уживају велико присуство у еврпоским компанија. Њима је ЕУ нхајважнији билатерални трговински партнер и важна је ауто индустрија и сад улазе у производњу електричких аутомобила, што смо и ми успели. У неку руку и ми имамо сличности и можемо да учимо једни од других. Изразили су жељу да и ми више сарађујемо у области високих технологија и у области вештачке интелигенције.
Она је додала да су на састанку говорили и о важном пројекту Експо 2027 и да је Мароко подржао тај пројекат.
- Гледаћемо да Мароко има што видљивије присуство за будућу сарадњу. Имају специфичну везу са ЕУ и од тога можемо доста да научимо јер сарађују и са земљама широм света. Занимљива је земља и нама важна.
Танјуг/Телеграф