Аналитичари о Вучићевом захтеву за убрзање интеграција: Није случајно одабран ОВАЈ ТРЕНУТАК!
"За Србију није лоше да се перспектива мало конкретизује, јер то може послужити као нека врста стимуланса"
Председник Србије Александар Вучић није случајно одабрао овај тренутак да упути експлицитан захтев Бриселу да убрза приступ Србије Европској унији, оцењују аналитичари, уверени да Вучић, са позиције шефа државе и ауторитета те функције, жели да подстакне европске званичнике да пажњу са "групе кандидата" усмере на Србију, њену позицију и европску перспективу.
ВУЧИЋ у Бриселу: Нећемо више да будемо као ГУСКЕ у МАГЛИ - хоћемо да знамо кад улазимо у ЕУ!
- Није случајно изабран тренутак овог необичног захтева новоизабраног председника - каже за Танјуг немачки политички аналитичар специјализован за подручје западног Балкана Бодо Вебер.
Више је могућих разлога за одабир тајминга - од најједноставнијег, да су грађани Србије уморни од похвала и да очекују неки конкретан одговор, до тога да би Вучић вероватно желео да се европска будућност Србије разматра одвојено од "балканског пакета", али и да добије конкретну потврду да мерило уласка у ЕУ није војна неутралност, већ напредак у реформама и конструктивност у сарадњи у региону.
Бодо Weber: Бруксели и дха њë мандат тë thyer EULEX-it - https://t.co/cHb0YxeyN1 pic.twitter.com/UrUvl1vVda— Актуале (@AktualeMk) 05. јун 2016.
Вебер, међутим, указује да је Вучићева порука уследила после прве постизборне рунде дијалога, јер, како објашњава, није јасно како ће се наставити дијалог, а тиме и приступни процес.
Он сматра да ће вероватно бити тешко да се влада лажне државе Косово формира до краја године, због чега је нејасно како ће се наставити дијалог, а напредак у дијалогу везан је, каже, са напретком у приступном процесу.
Према његовим речима, очигледно је да је Београд постао нестрпљив.
У ЕУ свесни кључне улоге Србије: Од нас зависи будућност региона!
- Али, испуњавање овог захтева Србије би подрило принципе и приступни процес. Како да се говори о датуму, када се не зна како ће Србија испуњавати услове који су постављени пред њу - рекао је Вебер.
Програмска директорка Центра за европске студије Милена Лазаревић, међутим, сматра да је Вучић одабрао добар тренутак да на "експицитнији начин затражи убрзање процеса европских интеграција и конкретизацију финалног циља, односно приступања Србије ЕУ.
- Сада имамо дијалог са Приштином на вишем, председничком нивоу - указује Лазаревић.
- За Србију није лоше да се перспектива мало конкретизује, јер то може послужити као нека врста стимуланса и европским представницима, али и нашим властима, да се реформе предано и доследно спроводе - рекла је она.
Према њеним речима, до сада је акценат био на пуној спремности Србије као кандидата и на томе да реформе треба да спроводимо због нас самих, што је, примећује, добро, јер је, како каже, дијалог био измештен са датума на садржај.
Београд у повољнијој позицији од Приштине: Шта нас очекује на састанку у Бриселу
- С друге стране, долази до замора ако се то ради без неког конкретног циља, односно без краја процеса на видику - упозорава она.
Лазаревићева, наиме, сматра да је потребно подићи ентузијазам у јавности, али и у српској администрацији.