Асфалтирали ЋОРСОКАКЕ по селима, а наплаћивали као да праве АУТО-ПУТ?! Сумњива посла на јавним набавкама у Параћину
Путотехна на основу само једног уговора са општином остварила екстра профит од 10 милиона динара
Због неодговорне власти грађани Параћина платили су асфалтирање неколико сеоских сокака малтене као да су правили аутопут!
Прочитајте и:
Дирекција за изградњу општине Параћин потписала је крајем новембра 2016. године са локалним предузећем Путотехна ДОО уговор о изградњи сеоских путева укупне дужине два и по километара у девет месних заједница.
Изградњу десет улица – махом ћорсокака – општинска власт предвођена новим потпредседником ДС-а Сашом Пауновићем платила је поменутом предузећу више од 26 милиона динара. С обзиром на то да асфалтирање једног километра сеоског пута, према званичним проценама Грађевинског факултета, кошта око шест и по милиона динара, намеће се закључак да је Путотехна захваљујући уносном уговору са Дирекцијом за изградњу само на том послу остварила екстра профит већи од 10 милиона динара!
С обзиром на огроман број финансијских малверзација у које су умешани локални функционери, а које смо протеклих месеци изнели у јавност, обишли смо месне заједнице широм Параћина како бисмо проверили да ли је испоштован уговор према коме је изградња улица требало да буде готова најкасније 1. марта.
На приложеним сликама можети видети одлуку о додели уговора:
Тако смо затекли и разлокану Улицу Шајин поток у насељу Извор. Улица је према слову уговора требало да буде уређена и асфалтирана још пре три месеца! Огорчени мештани веома су љути на локалну власт јер већ другу годину до својих кућа долазе прескачући канале и разбацани грађевински материјал.
- Ја сам имала пут, али су га уклонили прошле године, кад су дошли да копају канал. Мене само интересује кад ће више да ми врате пут? Мени је мајка јако стара жена, шта ћу ако сутра умре? Да је износимо из куће преко канала? Овде има много старих људи – рекла нам је видно огорчена мештанка и додала да путаре није видела од прошле године.
Који радови су били предвиђени уговором Дирекције и Путотехне и колико то заправо реално кошта можете видети на следећој инфографици:
Слична ситуација је у оближњој Доњој Мутници. Улица учитељице Јулијане у том селу није ни близу завршетка! Иако је до краја априла требало је да буде асфалтирано 200 метара сокака, а до данас није завршена ни половина улице.
Наша екипа се током обиласка и осталих насеља уверила да су махом асфалтирани ћорсокаци са тек неколико кућа који немају ама баш никакав утицај на локални саобраћај. Општинска власт је дакле потрошила десетине милиона динара на асфалтирање сеоских ћорсокака док се главне улице у насељима буквално налазе у фази распада?!
Путотехна ДОО заједно са ПЗП Крагујевац која има 100 запослених на основу речи директора ЈП Дирекције за изградњу Параћина Александра Милојковића иначе била је једини понуђач на поменутом конкурсу за изградњу сеоских улица.
Путотехна је према доступним подацима АПР-а основана почетком 2014. године са оснивачким капиталом од 100 динара, а већ исте године новооснована компанија је од локалних јавних предузећа добила послове вредне малтене 30 милиона динара и то без иједног запосленог радника! До данас је послујући са јавним предузећима укупно приходовала више од 250 милиона динара!
С обзиром на то да је комплетна изградња улица требало да буде завршена 1. марта - интересује нас да ли ће локална власт на челу са Пауновићем испоштовати уговор и наплатити пенале за кашњење Путотехни?
Дирекција за изградњу, као наручилац радова, наиме, има право да раскине уговор ако извођач неоправдано касни са изградњом улица дуже од 20 радних дана. Такође, према слову уговора, наручилац има право да наплати пенале од 0,1 одсто укупне вредности уговорених радова.
Иначе, према подацима из АПР Путотехна доо из Параћина је у периоду од 2014.-2017. године приходовала 237.260.000 динара. Како смо сазнали фирма Путотехна током 2014. и 2015. није имала запослене раднике, а тек крајем 2016. је запослила прве радике. Поставља се питање како је фирма која се бави путарским радовима, успевала да заврши послове и да изгради путеве када није имала запослене? Тако, 2014. године када је основана Путотехна је приходовала 29.549.000, а расходовала 29.246.000 динара. Наредне две године Путотехна је радила такође без иједног запосленог, али је за те две године приходовала преко 85 милиона динара, а расходовала преко 80 милиона динара без обзира на то што није имала ниједног запосленог. 2017. године приходи Путотехне су значајно порасли на чак 122 милиона динара док се профит смањио на само милион и по динара. Према овом испада да је Путотехна за четири године зарадила само 5,5 милиона динара или 2,3 посто од укупних прихода, што је крајње чудно за ову врту делатности где се профит креће у износу већем од 10 процената. Код овог предузећа није само то чудно већ је и чудно како су успевали да побеђују на јавним набавкама без радника који су могли да гарантују завршетак посла.
Како би грађани Параћина знали и како изгледају остале улице које је радила Путотехна а које су уговорене јавним набавкама са јавним предузећима која послују у оквиру општине Параћин, већ смо истражили а у наредном периоду објавићемо и како све то изгледа.