Аустријски председник о сусрету Вучића и Тачија: Имам утисак да сам присуствовао историјском тренутку
Ван дер Белен је нагласио да је европска перспектива Западног Балкана важан приоритет спољне политике његове земље
Председник Аустрије Александер ван дер Белен изјавио је да је један од фокуса Аустрије током председавања ЕУ управо дијалог Београда и Приштине.
Он је додао да је уверен да треба искористити позитиван тренд и могућности које се управо сада пружају.
- Синоћ се нешто догодило. Имам утисак да сам присуствовао историјском тренутку - казао је Ван дер Белен, говорећи о дебати у оквиру Европског форума у Алпбаху, у којој су учествовали и председник Србије Александар Вучић и Хашим Тачи.
Прочитајте и:
- Подржавамо активности Могеринијеве и њено посредовање и спремни смо да понудимо своју помоћ када год то обе стране или висока представница буду желели - рекао је он на конференцији за медије.
Ван дер Белен је нагласио да је европска перспектива Западног Балкана важан приоритет спољне политике његове земље, посебно за време актуелног председавања ЕУ, те да не очекује да би могло доћи до проблема када се једном буде гласало у аустријском парламенту о пријему Србије у Унију.
- Јасно је, међутим, да још постоји пуно посла који наши пријатељи из региона морају да обаве, али исто тако и ЕУ има свој део посла. Тренутно имамо позитиван тренутак, посебно имајући у виду решења спора око имена са Македонијом. Треба да искористимо тај тренутак и урадимо што више пре него што дође до промене - указао је он на конференцији поводом одржавања Европског форума Алпбах.
Казао је да постоји кратак временски период јер предстоје избори за Европски парламент. Ван дер Белен је указао да се сви слажу да билатерална питања не треба да се уносе у ЕУ и да сва отворена питања треба да се реше билатерално, пре чланства.
Упитан да ли очекује, када дође тренутак проширења, противљење грађана у Аустрији, Ван дер Белен је подсетио да је у аустријском парламенту, када се радило о Хрватској, једногласно донета одлука о пријему те земље у чланство ЕУ.
- Узмите Србију као пример, чак и Слободарска партија Аустрије (ФПО) има позитиван став према чланству те земље у ЕУ. У Бечу живи највећа српска заједница, тако да не видим што би неко имао било какве предрасуде у вези еса пријемом Србиј у ЕУ. Ја сам веома оптимистичан да нећемо имати проблем у аустријском парламенту са прихватањем проширења ЕУ - поручио је он.