БЕОГРАЂАНИНУ УКРАДЕНО ПОЛА МИЛИОНА: Хакери користе поверење грађана у ПОШТУ СРБИЈЕ!
Интернет преваре све су чешће, а неретко се дешава да корисници буду намамљени да дају своје податке, који после буду злоупотребљени, па остану без новца на рачуну.
Последњи у низу таквих случајева догодио се када је једном Београђанину украдено 340.000 динара.
Чекајући пошиљку која преко "Поште Србије" стиже из Америке, Београђанин је добио СМС са линком преко којег мора да плати царину.
Ушао је на линк, платио кредитном картицом, а након неколико сати сазнао да му је са рачуна нестало 340.000 динара.
ПОШТА СРБИЈЕ ИЗДАЛА ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ: Препоручили опрез, јер круже поруке превераната - ако траже да уплатите новац за пошиљку НЕМОЈТЕ!
ЗАИСТА ПОСТАЈЕ КРИТИЧНО! Обустављена настава у основним и средњим школама на северу Косова!
СТИГЛЕ ДВЕ ПОШИЉКЕ ЗА БЕОГРАД, А У ЊИМА ПРОНАЂЕНЕ ПСИХОАКТИВНЕ СУПСТАНЦЕ: Пакет послат у паковању КАФЕ од 200г
Да се ово дешава, потврдили су у "Пошти Србије".
- "Пошта" је дефинитивно један од брендова у које наши грађани имају поверења и везују је за доношење разгледница, писама, пакета и онда хакери користе то поверење код грађана - навела је Милица Спасић, директорка информационих технологија у "Пошти Србије".
Преваранти траже да се царина плати у еврима и то је први знак да треба посумњати, јер се царина, када је све легално, плаћа у динарима.
"Један друг ми је скоро рекао умало да наседнем на превару, стигло ми је да платим неку царину и каже он да је мислио да је то стварно, јер је чекао неку пошиљку из иностранства, али му је било чудно зашто у еврима да плати и онда је погледао тај линк и схватио да је превара.
- У овом случају где су платили пар евра треба одмах да блокирају картицу како би спречили да им више средстава буде скинута - рекао је ИТ стручњак Лука Миланковић.
У преварама 2020. године украдено више од 56 милијарди долара
Према подацима страних медија, 2020. године у интернет преварама у свету украдено је више од 56 милијарди долара.
На сајтовима које креирају преваранти, често се користе и ћирилица и латиница, има много страних термина и то су најчешћи сигнали да нешто није у реду.
- Када кликну на линк где треба да оставе податке о својој платној картици тај линк није линк поште или неке институције, то је често фишинг линк, често у том делу где пише назив сајта буду неки насумични карактери и слова и нешто непознато нама, а некад буде и нешто што може да личи на назив сајта компаније - рекао је Милановић.
За интернет плаћање не користити кредитне картице
У Народној банци кажу да ризик злоупотребе картице за износ већи од 3.000 динара преузима банка, али да то не важи ако грађани сами дају податке на лажном сајту.
Упућени у ове преваре саветују да, ако се већ нешто плаћа преко интернета, то не треба радити кредитном картицом, већ једнократним картицама на којима има толико новца, колико је за трансакцију неопходно.
- Грађани могу да се обрате нашем контакт центру или да пошаљу мејл и ми онда све то даље пријављујемо националном центру који ће даље предузети активности - истакла је Спасићева.
Сваку сумњиву поруку пријавити
Хакери многим грађанима шаљу линкове како би их преварили и довољно је да им неколико њих поверује.
Касније хакери између себе, на сајтовима које само они знају, објашњавају успешне начине преваре.
Сваку сумњиву поруку треба пријавити, кажу у "Пошти".
Ипак, пракса је показала да је новац углавном изгубљен и да је веома тешко пронаћи починиоца.
Овакве крађе су кривично дело за које је предвиђена и казна затвора.