БИВШИ АМБАСАДОР У УН ОТКРИВА: Запад не да Вучићу да говори на седници СБ УН само из ЈЕДНОГ РАЗЛОГА!
Бивши амбасадор Југославије у УН Владислав Јовановић очекује да ће на седници Савета безбедности УН, на којој ће неколико сати после изрицања пресуде генералу Ратку Младићу, бити представљен извештај о раду Међународног механизма за кривичне судове бити поновљени и оснажени притисци на Србију да изручи функционере СРС Вјерицу Радету и Петра Јојића.
Он је како би председник Србије Александар Вучиц, коме није омогућено да се укључи у онлајн у рад седнице, могао да изнесе много тога што не би било пријатно за неке уши, поготово за западне и да зато и желе да то избегну.
Како каже, ти притисци су непрекидни, али овог пута могу бити оснажени званичном изјавом СБ за шта, како истиче, нема правног основа јер се Србија обавезала на сарадњу са Хашким судом када су у питању оптужбе за ратне злочине.
- У овом случају, нису оптужбе за ратне злочине, већ за непоштовање Хашког суда, што није обухваћено нашом обавезом нити је "покривено" законом. Међутим, они (запад) би хтели да своје схватање суда екстензивно тумаче и да убаце све што им пада на памет - каже Јовановић за Танјуг.
БРАМЕРЦ ВЕЋ ЗНА КАКВА ЋЕ БИТИ ПРЕСУДА МЛАДИЋУ? "Он је породице жртава гледао подругљиво, негирање геноцида је неприхватљиво"
СРБИЈА ЈЕ МОСТ КОЈИ СПАЈА И ИСТОК И ЗАПАД! Снажна порука Вучића грађанима: "Заједно смо се изборили за успешну Србију!" (ВИДЕО)
"ЗА СКУПШТИНУ СРБИЈЕ НЕ ПОСТОЈИ УСТАВ ТЗВ. КОСОВА" Премијерка Брнабић одговорила на провокације посланика Камберија
Истиче да је то израз силе и моћи, али да не може бити снага права јер, како каже, право није на страни Хашком трибунала у том случају.
На констатацију да је председнику Србије Александру Вучићу није омогућено да се обрати онлајн на седници, и питање какав би значај имало Вучићево обраћање, Јовановић каже да физичко присуство без могућности и права да се обрати не би много значило, али да би представљало демонстрацију незадовољства и противстава Србије.
- Међутим, ако би му се омогућило да се обрати, председник би могао да изнесе много тога што не би било пријатно за неке уши, поготово за западне, а зато и желе да то избегну - уверен је Јовановић.
Како каже, на западу сматрају да је што се тиче "српског фактора" и разбијања Југославије све завршено, укључујући и насилно и противправно издвајање Косова и Метохије из Србије.
- Сад се муче како да то легализују и потребна им је воља и печат Србије. Али, то не могу да добију и зато су нервозни - наводи Јовановић.
Уверен је да није случајност што је седница СБ заказана на дан изрицања пресуде Младићу и да је то учињено намерно као саставни део политике која представља Србију као искључивог кривца одговорног за све проблеме који су настали приликом разбијања Југославије, посебно током рата у БиХ.
Како каже, то што највиши представник Хашког суда полаже рачуне пред СБ УН говори о независности тог суда који, додаје, зависи од политичке воље и инструкција, али и финансија СБ.
Јовановић не очекује да ће пресуда Ратку Младићу бити друкчија од пресуда другим српским државним, политичким и војним руководиоцима, али сматра да то не иде у прилог ауторитету тог суда и његовог признавања од историје као независног.
- Не очекујем да ће пресуда Младићу бити за јоту блажа од најтеже, јер је то део укупне негативне политике коју одређење земље на западу систематски гаје према тзв.српском фактору у југословенској кризи, и Младић не може да буде изузетак - каже Јовановић.
Када би, додаје, командати муслиманских и хрватских снага одговарали по истим, тешким оптужбама као и Младић, могло би се евентуално говорити о "једнакој мери за све".
- Нико од хрватских и мислиманских врховних руководилаца није одговарао. Са (Анте) Готовином је била шарада, док команданти муслиманских снага нису ни били обухваћени и остали су потпуно неповређени било којом судском истрагом - закључује Јовановић.