НОВА ВЛАДА ЈЕ НА ПОМОЛУ, А СТИГЛА СУ И ПРВА ИЗНЕНАЂЕЊА: Шапић без министарског места, али и Дачић, шта то значи?
Расписивање ванредних парламентарних избора за годину и по дана није изненађење, учешће Александра Шапића у извршној власти је делимично изненађење, а избор Ивице Дачића за председника Скупштине је потпуно изненађење, сумира извршни директор ЦеСИД-а Бојан Клачар.
Одабир Ивице Дачића за председника парламента је изненађење, каже Клачар, не зато што се није слутило, већ зато што је то на неки начин назадовање лидера социјалиста у политичкој каријери, пошто је позиција министра спољних послова и потпредседника владе замењена позицијом председника скупштине.
-Функција председника скупштине јесте високо у хијерархији, али парламент сам по себи није толико јак колико извршна власт - додао је он.
ШАПИЋ ОСТАЈЕ ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНЕ, А ДА ЛИ УЛАЗИ У НОВУ ВЛАДУ? Председник СПАС-а дао јасан одговор
ПРОМЕНА У МИНИСТАРСТВУ ПРОСВЕТЕ: Кабинет у Немањиној 11 ће водити ново лице!
Сматра да би кључни мотив могао да буде велика улога парламента у дијалогу који ће се извесно водити, а Дачић је политичар који има релативно добре односе са већином политичких актера и неко је ко може да буде особа која неће подстицати конфликте, него ће бити спреман да разговара са политичком мањином.
-Он је неко ко има ту врсту политичког шарма, који је преко потребан у таквим ситуацијама, и ја верујем да је избор Дачића највећим делом последица те чињенице- рекао је Клачар.
Он је додао да је СПС са учешћем Шапића у извршној власти на неки начин добио нешто мање политичке моћи, него што је то имао у претходном сазиву. Кад је реч о учешћу Шапића у извршној власти, Клачар сматра да је то повезано са дугорочнијом сарадњом напредњака и СПАС-а, превасходно на следећим београдским изборима, који могу да буду веома важни, а неизвесни.
- У том контексту тумачим улогу коју ће Шапић да има. Са учешћем Шапића у извршној власти, СНС је већ сада направила стратегију за следеће изборе. То заправо значи подршку свих тих актера на председничким изборима Вучићу и врло вероватно постизборну коалицију СНС и Шапића у Београду - сматра Клачар.
Најмање изненађење је најава расписивања парламентарних избора, јер је, каже Клачар, све у претходна четири месеца ишло у том правцу, од најава председника Вучића до политичке тактике СНС у контексту стварања бољих шанси за изборни успех у случају спајања избора.
- Јасно је било да су ванредни избори прилично реална ствар, а остаје нејасно, макар у овом моменту, шта је био мотив да се то већ сада најави - рекао је Клачар.
Будући да је Вучић најавио и учешће мањина у влади, Клачар каже да се може говорити о концентрационој влади, наводећи да је очигледно стратегија СНС била да у наредних годину и по дана награди све оне актере који су изашли на изборе и подели одговорност са њима за вероватно тешке одлуке које ће доносити.
Клачар каже да очекује изненађења и на министарским позицијама, а на питање да ли верује да ће се у влади наћи нестраначке личности или неко од актера са других изборних листа које нису прешле цензус, одговара да би била нагађања уколико би тврдио да ће се ту наћи неко из других странака, али свакако очекује и нека имена која се нису појављивала у медијима.
- Сигурно је да ће доћи до одређене прерасподеле и ресора и политичке моћи. Очекујем изненађења и лица која нису имала велику шансу до сада, а верујем да ће се свакако наћи кључна имена од поверења. Било би, на пример, изненађење да у тој влади не буду рецимо и Синиша Мали и Зорана Михајловић - закључио је Клачар.