"БОЛ НЕ ПРЕСТАЈЕ НИ ПОСЛЕ 27 ГОДИНА!" Они који су преживели "Олују" присећају се страховитих злочина хрватске војске
Олуја је погром
Годишњица војне акције "Олуја", у којој су Срби из Хрватске насилно протерани, обележава се вечерас у Новом Саду, граду који је пригрлио највише избеглих у том погрому, а они који су морали да напусте свој дом кажу да бол и туга ни након 27 година не пролазе, али и да су у Србији наишли на пријатељску руку, помоћ и разумевање.
ПУЛМОЛОГ САВЕТУЈЕ: Продужени кашаљ може да буде знак озбиљног обољења, ево шта да радите!
(УЖИВО) СРПСКИ НАРОД НЕ ЗАБОРАВЉА ЗЛОЧИНЕ: Вучић на обележавању годишњице "Олује" у Новом Саду (ФОТО/ВИДЕО)
"ДА МРЗИМО НЕЋЕМО, ДА ЗАБОРАВИМО - НЕ СМЕМО" Дирљив говор патријарха Порфирија: Опростите што говорим у првом лицу, али...
Председник Удружења прогнаних Крајишника из Новог Сада, Миле Јованчевић казао је да злочини почињени над Србима на територији Хрватске и БиХ не смеју бити заборављени и да неко мора сносити одговорност за све жртве и злодела над нашим народом.
- Вечерас из Новог Сада шаљемо племениту поруку, за све људе овог света, да се чувају, пазе једни на друге, да су људски животи вреднији од било каквог богатства и територије - поручио је Јованчевић.
Он је један од оних који су у "Олуји" заувек напустили своје огњиште и прича да су сва његова сећања на тај догађај потресна.
Сећа се да је тада био дечак и да је страшно било гледати како авијација бомбардује цивиле, старе и нејач на Петровачкој цести.
Чланица удружења Кола српских сестара каже да је свој дом у Западној Славонији морала да напусти 1991. године и да се од тада залаже да помогне људима који деле њену судбину.
Рекла је да је обележавање "Олује" симбол туге и да је у име тог прогона написала песму "Река туге", која говори о егзодусу 200.000 Срба, 1.700 изгинулих и 700 оних којима се губи сваки траг.
- Дај Боже да се тако нешто никада не понови и да те реке туге пресуше и више никада не буде мржње - казала је она.
Старија Новосађанка рекла је да је на данашњи скуп дошла како би пружила подршку нашем страдалом народу у ратовима деведесетих.
Сматра да Олуја за нашу нацију представља жалост и тугу, која не пролази, а да су наши људи који су прогнани срдачно дочекани.
Једна од учесница скупа која сада живи у Сремској Каменици, а за време "Олује" пребегла је са двоје мале деце у Србију. Супруга је изгубила у рату.
- Обележавањем ''Олује'' на овакав начин показујемо шта је заиста прошао наш народ - каже она, док се присећа да је са две ћерке и комшијама избегла из свог краја, а успела је да понесе само нешто основних ствари.
У колони их је, прича, пресрела војска, претресли су их, а јасно се сећа страха за живот своје двоје деце.
- Онда се срушила једна кућа, пукла је зоља, попадали смо у канал... Одвукли смо се тим каналом, а онда нас је покупио неки човек и помогао да пређемо код Уне - присетила се она болних тренутака и борбе да сачува свој живот.
Таквих судбина је на хиљаде, међу српским народом који је избегао из Крајине, пред налетом хрватске војске и полиције, у акцији у којој је више од 1.700 Срба убијено, а чак 250.000 прогнано.
Нови Сад је град у којем су се највише населили избегли из Крајине, Like, Кордуна, а вечерас је место у којем се обележава сећање на све страдале.
Бројни грађани, са државним врхом, обележавају годишњицу "Олује", а на Тргу Слободе у Новом Саду вијоре се заставе Србије и Републике Српске.