Бомбардовао нас је 1999. године, а сада би да нам соли памет! Солана изнео СВОЈЕ РЕШЕЊЕ о Косову
"И Београд и Приштина свесни да их "статус кво" скупо кошта!"
Није на Европској унији да диктира услове за решење питања Косова, јасно је да ће за било какав споразум по том питању кључну улогу играти локалне власти, сматра бивши генерални секретар НАТО-а Хавијер Солана.
Прочитајте и:
Солана је на тој функцији био током бомбардовања Србије 1999. године.
- Радећи последњих неколико месеци са шефицом европске дипломатије Федериком Могерини, председник Србије Александар Вучић и косовски председник Хашим Тачи убрзали су преговоре о овом питању, са циљем да се постигне коначан, свеобухватан и правнообавезујући споразум - објашњава Солана свој став у тексту на порталу Проџект синдикејт (Пројецт syndicate) под називом "Добар подстрек за Балкан, преноси у пресклипингу УНМИК-а.
Како напомиње, и Београд и Приштина свесни су да их "статус кво" скупо кошта јер кочи њихове тежње за чланством у Европској унији и намеће велики терет њиховим економијама.
- У овој фази дијалога, кључно је да преовладају опрез и умереност. Заоставштина Вучића и Тачија зависиће највећим делом од њихове спремности да формулишу реалистичне предлоге, који су у складу са фундаменталним вредностима Европске уније - наводи Солана.
Ово је, према његовим речима, прилика за обе стране да извуку максимум из својих позиција и мудро делају, по угледу на владе Грчке и Македоније.
Када је реч о спору између Грчке и Македоније, Солана успелх две владе да постигну споразум о промени имена Македоније карактерише као "налет свежег ваздуха", а импликације тог споразма, по његовом мишљењу, јасно се виде у тексту референдумског питања које гласи "Да ли подржавате чланство у ЕУ и НАТО прихватајући споразум између Републике Македоније и Републике Грчке".
Он тврди да су македонски премијер Зоран Заев и његов грчки колега Алексис Ципрас показали "изузетну одважност и одговоран начин лидерства како би постигли овај споразум".
- Обојица су морали да потроше велики део политичког капитала суочавајући се са унутрашњим националистичким снагама и неповерењем које су шириле опозиционе странке - наводи Солана.
Према његовом мишљењу, сада је време да се поберу плодови напорног дипломатског рада на Балканском полуострву, а било би истовремено иронично и задовољавајуће "видети регион разорен етничким сукобима и национализмом како гради мостове у време када толико пуно других граде зидове".
- Преспански споразум представља одржив модел решавања спорова и на другим местима зато што оличава холистицки приступ решавању спорова, заснован на обећању о обостраној користи... Балкану, и не само Балкану, потребан је нови наратив заснован на правим приоритетима народа, а то је управо оно што преспански споразум пружа - закључује Солана.