"БОРИНО СТВАРАЛАШТВО ОСТАЈЕ ЕВЕРГРИН СРПСКЕ МУЗИЧКЕ СЦЕНЕ" Дачић упутио је најдубље саучешће породици Боре Ђорђевића поводом смрти
Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић упутио је најдубље саучешће породици Боре Ђорђевића поводом смрти овог чувеног српског рок музичара, песника и књижевника.
-Поводом смрти Боре Ђорђевића, нашег драгог Боре Чорбе, у име Министарства унутрашњих послова и у своје име, упућујем изразе најдубљег саучешћа. Уз Борину музику одрастале су и стасавале многе генерације и наша садашња омладина радо слуша све његове песме. Музика коју је цео живот посвећено и с огромном љубављу и талентом стварао, апсолутно је безвремена и наставиће да инспирише многе генерацијама. Борино стваралаштво остаје евергрин српске музичке сцене због специфичног стила, сензибилитета и истинског уметничког дара који је поседовао. О нашем Бори Чорби говорићемо увек са дивљењем и дубоким поштовањем, јер његов допринос српској култури је од неизмерног значаја - поручио је у телеграму саучешћа министар Дачић.
Биографија Боре Чорбе
Борисав Бора Ђорђевић, рођен је 1. новембра 1952. године у Чачку. Пре оснивања Рибље Чорбе, био је члан музичких група Сунцокрет и Рани мраз. Бора Чорба је један од најпознатијих музичара на српској и југословенској рок сцени, са великим бројем обожавалаца, а такође је упечатљива и утицајна јавна личност.
Године 1972. у Атељеу 212 учествовао је у извођењу рок опере "Исус Христ Суперстар", у којој су запажене улоге имали Златко Пејаковић, Златко Голубовић, Азра Халиловић и Бранко Милићевић.
Ђорђевић је у Београду похађао Пету београдску гимназију, а потом уписао Правни факултет. Међутим, након две године је схватио да правна професија није за њега, па је покушао да упише Факултет драмских уметности у Београду. Пошто није примљен на глуму, уписао је позоришну организацију на ФДУ, али никада није дипломирао.
Дана 15. августа 1978. основао је групу Рибља Чорба, која је постала веома популарна у року од неколико месеци. Међутим, популарност групе је такође допринела Борином алкохолизму, што је, у комбинацији са провокативним друштвено-оријентисаним песмама, учинило Ђорђевића једном од најконтроверзнијих личности на музичкој сцени Југославије. Након издања албума "Коза ностра" 1990. године, био је оптужен за "вређање радничке класе Југославије", али су оптужбе касније одбачене.
Током своје каријере, Бора је имао многе контроверзе, нарочито због својих политичких ставова и провокативних песама. Његова песма "Баба Јула" из албума „Њихови дани“ изазвала је велике полемике, а сам Бора је тврдио да су због ње Милошевићи наручили његово убиство. Током 1990-их, Ђорђевић је био јавна личност са јасно израженим политичким ставовима, подржавајући српске војнике током грађанског рата у бившој Југославији, али касније се окренуо против режима Слободана Милошевића.
Бора је такође био активан у политици као члан Градског одбора ДСС-а у Београду и као саветник министра културе у Влади Србије 2004. године, али је убрзо поднео оставку због својих изјава о новинарима.
На приватном плану, Бора Ђорђевић је био два пута ожењен. Први брак са Драганом Ђорђевић завршио се споразумним разводом 2007. године, а трагична смрт његове бивше супруге Драгане касније те године оставила је дубок траг. Други брак са Александром, која је била значајно млађа од њега, такође се завршио разводом после четири године.
Бора Ђорђевић остаје једна од најпрепознатљивијих фигура на музичкој сцени Балкана, а његова каријера, као и живот, обележени су динамиком, контроверзама и сталним трагањима за уметничким изразом.