Брент Садлер, CNN-ova звезда, отишао са Н1?
Претходне недеље директор Н1 Југослав Ћосић упутио је писмо на адресе 130 међународних новинарских удружења, тражећи заштиту за његову телевизију.
Ћосић је заштиту тражио због претњи од стране државних органа, као и претњи упућених њему и главном и одговорном уреднику агенције Бета.
Како пише Б92, многи су изненађени изненадним активностима директора Н1, и то баш неколико дана пошто се на српском медијском тржишту појавила још једна телевизија која се емитује такође на СББ кабловској мрежи.
Ко је Брент Садлер, звезда CNN-a, који је напустио Н1?
Колеге са Н1 кажу да је Нова С телевизија унела велики немир у њихову кућу, као и да се директор и водитељ емисије "Пресинг" забринуо и због повратка Оље Бећковић са њеном емисијиом "Утисак недеље" на Нова С ТВ. Страх од пада гледаности и рејтинга емисије међутим није једини разлог дизања медијске прашине око наводних напада на ову медијску кућу.
Наиме, један од оснивача и чланова борда Н1 и једини представник медијске куће CNN, Брент Садлер, упутио је писмо Драгану Шолаку у коме га обавештава о одлуци да напусти Н1. У писму је, како Б92 сазнаје, навео све примере злоупотреба у овој телевизији, као и примере непрофесионалног понашања директора и уредника.
О писму су обавештени и нови власници, британски Фонд БЦ Партнерс, који је од америчког Фонда KKR преузео део власништва над ТВ Н1. Али не и српска јавност. Телевизија ову чињеницу крије, покушавајући да од CNN-a добије замену за Садлера.
Нови власници најављују увођење нових људи, чланова борда, који би имали увид у рад телевизије Н1 на дневном нивоу. Како Б92 сазнаје, CNN разматра одлуку о одузимању лиценце телевизији Н1.
Све су ово разлози који брину власника и директора телевизије Н1 па стручњаци кажу да је то био стварни повод за скретање пажње на телевизију, користећи наводне претње и притиске од стране власти за покушај да задрже лиценцу и прикрију скандал који ће настати објављивањем Садлеровог писма, али и "Хардинговог извештаја", који је KKR група наручила прошле године како би анализирала ниво професионалног извештавања на овој телевизији.
Они који су имали увид у извештај бившег BBC-jevog уредника Џејмса Хардинга кажу да је извештај јако лош по Н1 Београд, да су у њему сведочења новинара из Сарајева и Загреба који указују на веома низак ниво професионалности њихове телевизије у Београду. Извештај је требало да буде представљен и новим власницима, фонду БЦ Партнерс, али је волшебно нестао.
Трећи разлог је истрага холандских органа која се води у Холандији и Луксембургу, а тиче се власничке структуре телевизије Н1, која је регистрована у Луксембургу. Холандске власти упутиле су захтев за истрагу и српским истражним органима, пише Б92.
Подсетимо, у писму које је објављено на сајту телевизије Н1, између осталог наводи се да је "од почетка емитовања програма, 2014. године, Н1 Србија изложен перманентним притисцима, етикетирању и кампањи обесхрабривања, који долазе од највиших функционера владе и владајуће коалиције укључујући и председника државе".
Због тога је, додаје се, Адриа News из Луксембурга, власник телевизије Н1, упутила писмо на више од 130 адреса међународних и невладиних организација, медијских асоцијација, као и Европске уније за молбом да учине све "да се притисци на Н1, као и друге независне медије у Србији смање и омогуће минимални услови за њихово функционисање".
Редакција Б92 овим поводом контактирала је и Брента Садлера и Никоса Статопулоса, партнера у фонду БЦ Партнерс. До објаве овог текста Садлер се није јавио на позиве редакције.
После више покушаја да редакција питање постави Статопулосу, он нас је упутио на ПР службу, одакле смо добили одговор да не могу да дају коментар о евентуалном повлачењу лиценце Н1 од стране CNN и да је то питање за CNN.