Британци УПОЗОРАВАЈУ на велику Албанију! "Брисел на ивици да почини ИСТОРИЈСКУ ГРЕШКУ на Балкану"
Брисел је на ивици да почини историјску грешку на Балкану, а неиспуњена обећања о чланству угрозила би умерене и реформске струје у региону, пише Фајненшел тајмс у тексту под називом: "ЕУ не сме да одустане од Балкана".
У тексту који потписује Тони Барбер, као једно од суморнијих предвиђања по сценарију који одлаже проширење Уније, аутор наводи да би, рецимо, ако ЕУ пусти Албанију да чека, а Северну Македонију прими као своју чланицу, то могло да доведе до експлицитнијег прихватања идеје о "Великој Албанији" међу политичарима и активистима и у Албанији и на КиМ.
А то би онда за последицу имало угрожен процес решавања спора између Београда и Приштине, пише данашњи Фајненшел тајмс.
Аутор текста у британском часопису упозорава да би владе европских земаља на самиту у јуну требало да одлуче да ли ће покренути преговоре о чланству са Албанијом и Северном Македонијом.
БРУКА У РАШКОЈ Карађорђе ратни злочинац?! Неко мора ХИТНО да реагује на Санелину провокацију!
"РУЖА УСТАША" ПИСАЛА ВУЧИЋУ И АНИ БРНАБИЋ: Хтела да протерује Србе, а сад ТРАЖИ СРПСКЕ ГЛАВЕ!
Стефановић у САД са директором ФБИ: Србија поуздан међународни партнер у борби против СВИХ видова криминала
Одлука, иначе, мора да буде једногласна да би ступила на снагу, али, како наводи ФТ, неколико влада, превођене Француском и Холандијом, одбијају да се посвете наредној фази проширења.
Французи, како се наводи, желе да се ЕУ фокусира на сопствену реформу, на јачање еврозоне и избегавање потеза који би могли да доведу до јачања подршке десничарима и популистима који су против естаблишмента.
- Ипак, ако противници превладају, они ће ризиковати подстицање управо оних тензија за које ЕУ каже да жели да држи под контролом на Балкану- сматра ФТ.
Такав аргумент, додаје аутор, посебно се може применити на Северну Македонију, где је премијер Зоран Заев, заједно са колегама, одбацио ултранационализам својих претходника.
У тексту се подсећа да су Скопље и Атина решили спор око имена Северне Македоније и упозорава да би народ Северне Македоније сада могао да се запита да ли ће им ЕУ икада отворити своја врата.
Одлагање отварања приступних преговора би, како се наводи, уназадило реформе у тој земљи и нашкодило њеној борби против корупције и организованог криминала, а могло би и да подстакне шовинизам и разочара Албанце, који чине око четвртину становништва.
ФТ истиче да је разлог за релативан мир у Албанији, 20 година након побуне Албанаца у тој земљи, управо то што су албански лидери позвали свој народ да верује у ЕУ.
- Ако врата ЕУ остану затворена, ове умерене струје могле би да буду дискредитоване. Али ово ће такође представљати опасност ако, као што неки у региону предвиђају, ЕУ отвори преговоре о приступању са Северном Македонијом, али остави Албанију у чекаоници - наводи ФТ.
Такав потез би, како се наводи, досипао уље на ватру паналбанског национализма и довео би у искушење политичаре и активисте у Албанији и на простору КиМ да се одрекну нада о уласку у ЕУ и експлицитније прихвате идеју "Велике Албаније".
То би, заузврат, угрозило напоре за решавање спора између Београда и Приштине и за ублажавање тензија између Бошњака, Срба и Хрвата у БиХ, спекулише ФТ.
- Ако се појача регионална нестабилност због слабости ЕУ, то би обезбедило плодно тло за страно мешање. Балкан представља арену конкуренције између спољних сила, увлачењем Русије, Турске и Кине у угао Европе, који је у великој мери под утицајем ЕУ и САД од како су завршени ратови у Југославији - наводи ФТ.
Теолог о председнику општине Параћин: Саша Пауновић пропагирао секте!
"ХРАНИШ САТАНУ И МРЗИШ СРБИЈУ!" Дејан Лучић осуо паљбу по Кајлу Скоту због напада на српског генерала!
Последњи удар срамног Хага: ШЕШЕЉ ОТКРИО ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА НОВОГ УЛТИМАТУМА СРБИЈИ!
Лист признаје да су критичари проширења у праву када кажу да су квалитет демократије и владавина права испод стандарда ЕУ у балканским земљама, али упозорава да ће поверење региона у ЕУ и ентузијазам народа за спровођење тешких реформи, које су потребне за чланство, ишчезнути ако се са самита наредног месеца не пошаље позитиван сигнал.
- Било шта мање од тога довело би до ширења нереда широм Балкана и нашкодило ЕУ, која би поново била крива што је пуцала сама у себе -закључује лист.