Брнабић: На "еколошком протесту" говоре људи који су давали дозволе за МХЕ и мене називају грешком природе и хрватском лезбачом
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас, гостујући у Јутарњем програму Прве телевизије, да су јучерашњи протести испред Владе били у потпуности политички и да немају никакве везе са заштитом животне средине.
Она је рекла да су се јуче на протестима могле чути поруке адвоката да Уставом треба забранити Српску напредну странку и упитала какве то везе има са заштитом животне средине. „Пошто део опозиције не жели да промени Устав 16. јануара на референдуму и тако унапредимо наше правосуђе и учинимо га независнијим, желе да промене Устав тако да забране странке које им се не допадају. И то каже адвокат, на еколошком протесту“, навела је Брнабић.
На столу шест споразума у оквиру "Отвореног Балкана": Вучић, Рама и Заев сутра у Тирани
"ХВАЛА ХРВАТСКОЈ НА СВАКОЈ ИЗГОВОРЕНОЈ РЕЧИ" Вучић једном реченицом постидео медије из Загреба
СРБИЈА НА ЈАКОМ ПУТУ ЧАК НИ НОВА РЕЗОЛУЦИЈА ЈЕ НЕ ЗАУСТАВЉА: Премијерка задовољња отварањем нових кластера - од 35 поглавља имамо 22 отворена
Она се осврнула и на чињеницу о којој се, према њеним наводима, до сада није говорило а то је податак да професор Ратко Ристић, један од сталних говорника на протестима и бивши декан Шумарског факултета, учествује у већем броју ревизионих комисија које одобравају дозволе за мале хидроелектране. „Он је 2015. године био у ревизионој комисији за МХЕ Бојчевица на Старој планини. Он је био плаћен од стране државе да на основу своје стручности и компетентности у ревизионој комисији да своје мишљење да ли ту треба бити мале хидроелектране или не – он је гласао за. Исти случај био је са малом хидроелектраном Рогопеч на Голији – гласао је за. Године 2016. МХЕ Папратна на Старој планини је хтело да сруши удружење Одбранимо реке Старе планине, у ком је био у професор ратко Ристић, а он је и за њу у склопу ревизионе комисије рекао да испуњава све услове и да треба да се изгради. Какво је то лицемерје?“ упитала се председница Владе. Она је додала да изузетно цени глумицу Светлану Бојковић, али се пита да ли она и остали учесници протеста знају за ове активности професора Ратка Ристића и да ли знају да је и Александар Јовановић Ћута испрва хтео да буде управо инвеститор МХЕ.
Она је прокоментарисала и још једну говорницу јучерашњих протеста, уредницу Подрињских Исидору Ковачевић. Она је подвукла да је против сваког застрашивања новинара и да ће се лично постарати да сви људи који су то учинили буду приведени лицу правде. Оно што је такође истакла јесте да лист Подрињске, њу као припадницу ЛГБТ популације, у својим изадњима назива „брабуњком“ , „животињским изметом“, „особом без икаквог идентитета и грешком природе и друштва“ „чудом од премијера, где ни Бог свети не зна да ли је мушко или женско“ и „хрватском лезбачом“. „Зелене партије имају два основна постулата – заштита животне средине и људска права. Пошто се у резолуцији ЕП нашло нешто што је неки човек рекао о Мариники Тепић, а што је председник Вучић јасно осудио, да ли ће се и ове увреде на мој рачун наћи у некој резолуцији? Шта они кажу на наступ уреднице оваквих новина на једном зеленом скупу? Да ли су то људска права за која се боре? И све ово зна и НУНС, ја сам им лично рекла у оквиру Радне групе за безбедност и заштиту новинара и питала сам и њих да ли ће икада ово осудити, не због мене већ због припадника свих мањина у Републици Србији. То се наравно никада није десило, само зато пто су у питању Подрињске.“ , јасна је била премијерка.
Упитана да прокоментарише резолуцију Европског парламента о Србији, у којима се према њиховим речима осуђује кршење основних права на мирне протесте, Брнабић је оценила да је то у најмању руку лицемерно, јер су у земљама одакле долазе европарлементарци који су потписиници резолуције, на улицама виђени водени топови и да су демонстранти у тим земљама били буквално испребијани. „Та резолуција је политичка и њоме су поклушали да умање значај успеха Србије која је отворила чак четири поглавља у преговорима са Европском унијом. Нису успели у томе, видели сте да ни у Европи није било никаквих коментара, мислим да је све озбиљне политичара у Европи срамота те резолуције. Сви смо имали прилике да чујемо амбасадора делегације ЕУ у Србији, који је у петак рекао да још једном честита свим грађанима Србије на великом напретку у да је Европа ту за Србију“, изјавила је премијерка.
Брнабић је изнела и податак да се данас у филм улаже чак сто пута више новца,него у доба оних које данас подржава редитељ Горан Марковић и да је све што је он снимио од 2013. године плаћено средствима или РТС-а или другим буџетским средствима. Брнабић истиче да то довољно говори о томе колико је он дисидент и колико је угрожен у Републици Србији. Закључила је да њему треба да буде на част што позива на насилно смакнуће власти и убуство председника Александра Вучића.