Брнабић о детаљима састанка са бугарским колегом: Србија жели да буде извозник стабилности у региону (ВИДЕО)
Председници влада Бугарске и Србије Ана Брнабић и Кирил Петков, после данашњег састанка нагласили су да су Софија и Београд између осталог заинтересовани и за заједничко гасно и енергетко тржиште.
Председница Владе Србије рекла је на конференцији за новинаре да би она "ишла и даље" - на заједничко енергетско тржзисте које би донело већу конкурентност привреде обема земљама.
Свима би нам то донео бенефите и између осталог могли бисмо да градимо више капацитета из обновољивих извора енергије.
ДОКТОР ОБЈАШЊАВА: Зашто је важно да уз антибиотик УВЕК узимате и пробиотик, на ово морате да обратите пажњу!
ПРЕД НАРОДНИМ ПОСЛАНИЦИМА ШЕСТ ТАЧАКА ДНЕВНОГ РЕДА: Сутра Скупштина о избору судија и заменика јавног тужиоца
ВУЧИЋ РАЗГОВАРАО СА ПРЕДСЕДНИКОМ ЕВРОПСКОГ САВЕТА: Покренуте важне теме за Србију
- Видим да то можемо да урадимо врло брзо - рекла је Брнабић која је са Петковим разговарала и о подршци Србији на пољу евроинтеграција, отварања класера као и о организвању специјализованог пословног форума у септембру у Пироту или Димитвограду на којем би били предсвљени потенцијали за ивнестирање.
Била би, како каже, добра и квадрилатерала Србије, Бугарске Румуније и Грчке јер би то допринело већој енергетској стабиности, што би требало да буде једна од важних тема након избора.
Премијер Бугарске изразио је уверење да би Балкан, где живи 65 милиона људи, уз уклањање граница и зајендичко гасно и енергетско тржиште могао да постане најбрже растући регион.
То је део наше визије, потенцијал постоји, рекао је Петков.
Брнабић је бугарском колеги пожелела много среће у послу и нагласила да ће имати пуну подршку и Србије и њену лично како би радили заједно и успоставили снажније и боље односе, како политичке тако и економске.
Према њеним речима, сарадња две земаље може бити још боља, у погледу трговине, економије и заједничких инвестиција.
Предано ћемо радити у том циљу, нагласила је она и зхавалила на томе што је Петкову коме је ово друга званицна посета прва посета била Северној Макединоји што, како је нагласила, показује подршку региону.
Рекла је да је Србији због региналне стаблности ЗБ важно да види напредак на европском путу и наших пратнера у Северној Македонији, Албании и БиХ. Захвалила је Бугарској што показује посвећеност у решавању свих отворених питања како би сви имали јасну европску перспективу.
Брнабић, је нагласила да Петкову ово није прва посета Србији да је био и за време мандата министра када је посетио Димитровгрд, када су поцели разоворе о унапређењу економске и трговинске срадње.
- Данас смо те разговоре наставили о организовању специјализованог пословног форума, који би се одржао у септембру или у Пироту или Димитвограду са учешћем вискоких делегација на којима би били предсвљени потенцијали за ивнестирање.
Навела је да Србија има план проширење нашег гасног складишта у Банатском Двору, а да се разговара са Бугарском да приширимо и њихове складишне капацитете - како би тамо имали део што је, како је нагласла вазно у време оваквих криза које неће процих брзо.
Нагласила је да је 2021. година била рекордна у економским односима две земље и износила је 1,3 милијарде евра.
То је рекодна година у нашој економској сарадањи и показатељ онога што можемо зајендо да урадимо ако будемо зајендо радили.
По речима Петкова за Софију је важна регионална повезаност као услов за економски развој, а са акцентом на енергетску повезансот.
Заједно смо много јачи и у преговорима са џавама ван региона, наша грчка веза је приоритет за Бугарску како бисмо имали директан приступ течном гасу.
Према његовим речима постоји велилки потенцијал за уједињено тржисте гаса
- Верујем да ћемо то успети - рекао је он и додао то подразумева повезаност и са Северном Македонијом и Грчцком и Србијом и Румунијом
- Циљ нам је да сви будемо обједињени у једно тржисте - рекао је он и нагласио да је Бугаска не само пријтељ Србије вех и партнер на пољу евроинтеграција.
Премијри Србије и Бугарске, како је речено, договорили су се и да буду у директномл личном конкатку како би се решавала питања која се тичу мањина, а чијем ће бољем положају допринети и гасни интерконкетор, и нови путеви и железничка пруга.