Брнабић: Опозиција позива на грађански рат - скупштинска расправа јој није важна
Посланици Скупштине Србије настављају данас расправу о предлогу забране истраживања и експлоатације бора и литијума. Седница Скупштине је почела у 10 часова. Заседању присуствују 132 народна посланика, што значи да је остварен кворум.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да се данас, трећег дана расправе о предлогу за измену Закона о рударству и геолошким истраживања у парламенту чуло оно најважније - да опозиција позива на грађански рат и да јој скупштинска расправа није важна.
Реагујући на излагање шефа посланичке групе Зелено - левог фронта Радомира Лазовића који је представницима власта рекао да, ако буду "подметали плаћене лобисте Рио Тинта као струку, слушаће куку и мотику", Брнабић је рекла да је седница сазвана на захтев опозиције, и да им је, како је рекла, буквално све дато и да као предлагачи имају све време овога света.
- Прво смо то чули од овлашћеног предлагача, сада и од представника опозиције, да како год да се ово заврши, парламент није важан, расправа није важна, институције Републике Србије нису важне, оне за њих могу и да не постоје. Него ћемо се ми разрачунавати на улицама, устаће кука и мотика и ми ћемо онда да се разрачунавамо на улицама ако се њима случајно не свиди како већина у Народној скупштини гласа - рекла је Брнабић.
Она је подсетила да је већина у Народној скупштини она за коју су грађани Републике Србије гласали.
- За разлику од њих, ми верујемо у институције, ми верујемо у владавину права и ми верујемо у наше законе. И још једном понављам, Закон о рударству и геолошким истраживањема је сасвим јасан, а све време причамо о једном пројекту. Ако верују људи у своје аргументе, то ће се показати у студији о процени утицаја на животну средину. А онда ће студија о процени утицаја на животну средину рећи да не може да се да дозвола за експлоатацију - рекла је Брнабић.
Она је указала да је све то показатељ да опозицију институције не занимају и да желе предполитичко друштво у коме се међусобно "бијемо и гањамо по улицама".
Министарка енергетике и рударства Дубравка Ђедовић Хандановић рекла је да се у Скупштини Србије прети нередима, немирима, блокадама, путева, пруга и да јој је жао што грађани Србије не слушају аргументовану расправу.
Како је рекла, излагања треба да буду заснивами на чињеницама и на подацима који су сада доступни, или да се сачека да се заврше све студије па да онда аргументовано причамо.
- Значи ради се о претњама, ради се о позиву на насиље јавном, отвореном, то сте могли да чујете, апсолутно, драги грађани, можда и позиву на државни удар. Иако смо чули да је влада извршила државни удар, само нам није јасно како је то могуће влада против саме себе да изврши државни удар или пак Уставни суд. Али ево ово што сте сада чули је управо позив на насиље у овој скупштини што је дубоко поражавајуће - рекла је министарка.
Говорећи о водама које треба да се користе за пројекат Јадар, она је рекла да би се више од 70 одсто потреба за водом подмиривало из сопствених извора, прикупљањем атмосферских вода или дотоком подземних вода у рударске просторије.
- Пројекат Јадар неће утицати на водоснабдевање локалног становништва, јер се већина насеља водом снабдева из градске водоводне мреже, који воду добијају на узводним локацијама од планираног пројекта - рекла је Ђедовић Хандановић.
Она је на наводе Лазовића да је лобиста Рио Тинта, нагласила да није потписала ниједно решење за тај пројекат за две године.
Лазовић је тврдио да пројекат Јадар није финансијски оправдан и да ће сва зарада од ископавања литијума ићи Рио Тинту, а да држава Србија од пореза, рудне ренте и других такси може да очекује "једва толико" да намири инфраструктурне радове које треба да уради да би се отворио рудник.
Према његовим речима, мултинационална компанија може само да дође и да узме наше рудно богатство, а нама остави све ризике по зивотну средину и здравље људи тврдећи да прети опасност од деградације земљишта, уништавања шума, површинских и подземних вода, расељавања становништва...
Он је рекао и да Рио Тинто има "ужасну историју уништавања" и живота и животне средине у раду широм света, али да ако је Гвинеја успела да се избори са Рио Тинтом, то ће учинити и Србија и додао да ако "будете подметали плаћене лобисте Рио Тинта као струку, слушаћете куку и мотику".
Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов поручио је опозицији да она стално кука о некаквим катаклизмама које не постоје.
- Ајде да видимо шта су све најављивали у прошлости да ће бити катаклизма. Београд на води биће катаклизма, тамо је порозно тло, све ће да потоне, распадаће се зграде. И јел се десило? Није. Променада у Новом Саду, не може да постоји пашће, пропашће, подземне воде, не може да функционише. И јел се десило? Није. Мост у Новом Саду, опет катаклизма. Па њима је све катаклизма - рекао је Јованов.
Подсећамо, посланици Скупштине Србије настављају данас расправу о предлогу забране истраживања и експлоатације бора и литијума.
Седница Скупштине је почела у 10 часова. Заседању присуствују 132 народна посланика, што значи да је остварен кворум.