Брнабић: У паралелној стварности Јунајтед медије ОЕБС уводи вербални деликт у Србију
С обзиром на то да Јунајтед медија већ неко време негативно пише о Европској унији, с обзиром на то да нису пристали на уцене Драгана Ђиласа у вези са изборним условима и његовим повратком на власт, на ред је изгледа дошао и ОЕБС
Иако су грађани Србије навикли да медији у власништву Јунајтед групе безочном пропагандом нападају сваки потез било кога, који није у складу са њиховим бизнис планом, јуче су ипак се чини, померили сопствене стандарде.
САСТАНАК СА АМБАСАДОРКОМ УЈЕДИЊЕНОГ КРАЉЕВСТВА: Вучић разговарао са Шан Маклеод (ФОТО)
ОПРОШТАЈНА ПОСЕТА АМБАСАДОРА АЛЖИРА: Председник Вучић примио у председништву Абделхамида Шебшуба (ФОТО)
Дачић: Сви ће изаћи на изборе, схватили су да је бојкот био грешка
Они су, наиме, оптужили власт да уводи вербални деликт у Србију, све у разговору са независним експертима међу којима се нашао и судија Апелационог суда Миодраг Мајић.
"Ситница" која им је промакла јесте да је анализу и предлог измена кривичног закона урадио ОЕБС – Организација за европску безбедност и сарадњу. Уколико у Јунајтед медији не знају, у то је највећа невладина организација на свету, и међународно име је ОСЦЕ и њени циљеви су помоћ у изградњи јаких, независних, одговорних и ефикасних демократских институција. Према наводима на њиховом сајту, "они раде са Владиним институцијама, цивилним друштвом и медијима у областима владавине права и људских права, спровођења закона, демократизације и развоја медија. Такође, сарађују са другим мисијама у региону на заједничким пројектима и иницијативама."
Премијерка Брнабић истакла је јутрос да када прочита такве вести има утисак да део медија у власништву Драгана Ђиласа живи у паралелној стварности.
- У Радној групи за безбедност и заштиту новинара, учествују новинарска удружења, Делегација Европске уније у Србији, ОЕБС, Норвешка амбасада, Конрад Аденауер фондација.... Управо је ОЕБС је иницирао једну анализу Кривичног законика, са нашим највиђенијим правницима и они су ту анализу и платили. Онда су изнели резултате и предлоге те анализе, на састанку Радне групе, саслушали смо, питали смо новинарска удружења да ли се слажи да би то појачало заштиту новинара и сви су рекли "ДА", мислимо да би то била велика ствар за Србију. Онда сам замолила ОЕБС да се види са НУНС-ом, НДНВ-ом и свим новинарским удружењима који су напустили Радну групу. Сви они су такође били одушевљени - изјавила је Брнабић.
- Онда сам била наивна и рекла министарству правде да због безбедности новинара и у циљу јасне опредељености да је Србија озбиљна земља која ће учинити све да заштити медијске раднике, не чекају остале измене кривичног законика, већ да кренемо у јавну расправу за измену по тачкама које је предложио ОЕБС. И онда, ви прочитате овако нешто, што заиста нема никакве везе са истином ни стварношћу у којој живимо - навела је премијерка.
Остаје нејасно зашто у текстовима Јунајтед медије овога пута није било саговорника из медија, новинарских удружења на које се овај закон и односи. Вероватно зато што би и они сами навели да су они гласали за те измене и да је то и њиховом интересу. С обзиром на то да Јунајтед медија већ неко време негативно пише о Европској унији, с обзиром на то да нису пристали на уцене Драгана Ђиласа у вези са изборним условима и његовим повратком на власт, на ред је изгледа дошао и ОЕБС. Како ће представници ове реномиране међународне организације реаговати на оптужбе "објективних" и "независних" медија да уводи вербални деликт у Србији, остаје да се види.