Брутално убијање Срба се не заборавља! Прошло 25 година од хрватске злочиначке акције Медачки џеп! (ВИДЕО)
Напад се догодио 1993. године
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта подсећа да се навршава 25 година од злочиначке акције Медачки џеп у којој је хрватска војска извршила агресију на три српска подвелебитска села (Дивосело, Читлук и Почитељ) која су била под заштитом Уједињених нација.
Прочитајте и:
Напад Хрватске војске се догодио 9. септембра 1993. године, на села која су већ тада била осамнаест месеци под заштитом УН.
- Једини осуђени за овај брутални и непојмљиви злочин је генерал и познати убица госпићких Срба Мирко Норац. Хрватски суд га је за наведени злочин осудио на увредљивих и понижавајућих шест година, а та је пресуда један у низу доказа да је хрватско правосуђе пристрасно и у функцији оправдавања злочина над Србима - навео је Линта.
Осим тога, како каже, Норац је сам још један од бројних ратних злочинаца који се у Хрватској сматрају херојима, те је проглашен за почасног грађанина Сплитско-далматинске жупаније и још најмање осам хрватских градова и општина.
У овој акцији, према Веритасовим подацима, убијено је и нестало 88 Срба, од тога 36 цивила, од којих је 26 старије од 60 година.
Од укупно 84 пронађена посмртна остатка, 77 је идентификовано, док се на листи несталих води још 11 лица, међу њима седам цивила просечне старости 71 годину од којих су 4 жене. У овој акцији рањеника уопште није било.
Хрватска војска је у наступању пљачкала, палила, рушила куће, тровала бунаре, убијала и масакрирала цивиле, војнике и полицајце.
Оно што нису успели у наступању, побили су и уништили у повлачењу, које је, уз посредовање УНПРОФОР-а, потрајало до 17. септембра 1993. године, навео је Веритас.
Комадант УНПРОФОР, генерал Жан Кот, 19. септембра 1993. године, после комплетног обиласка поменутих села, изјављује: - Нисам нашао знакова живота, ни људи, ни животиња, у неколико села кроз која смо данас прошли. Разарање је потпуно, систематско и намерно.
За злочине почињене у овој акцији Тужилаштво Хашког трибунала оптужило је тројицу хрватских генерала: Рахима Адемија, Јанка Бобетка и Мирка Норца, док је истрага против четвртог, Петра Стипетића, обустављена пошто је, по речима главне тужитељке, успео да докаже "паралелну линију командовања".
Жупанијски суд у Загребу, у мају 2008. године, оптуженог Адемија, вршиоца дужности комаданта Зборног подручја Госпић, ослобађа свих оптужби, а оптуженог Норца, комаданта операције "Џеп 93", осуђује на јединствену казну затвора од седам година, коју му је Врховни суд смањио на шест година.
Мирко Норац појавио се на обележавању 25 година од хрватске војно-полицијске акције "Медачки џеп" у Госпићу, на миси за погинуле ветеране. Обележавању су присуствовали и министар одбране Дамир Крстичевић и начелник генералштаба Мирко Шундов.
Норац је новинарима рекао да акција "Медачки џеп" не вуче "никакве репове" и обављена је, тврди, по правилима Женевске конвенције. То што, како каже, неки измишљају и праве од тога циркус, то је неки други проблем.
Хрватско правосуђе је, почев од 2012. године, оптужило још тројицу припадника Хрватске војске: Јосипа Крмпотића, Велибора Шолају и Јосипа Мршића, због убиства старије неидентификоване жене.
У међувремену су сва тројица и осуђени пред Жупанијским судом у Загребу: Велибор Шолаја правоснажно на пет година затвора, а Јосип Крмпотић и Јосип Мршић неправоснажно на по три године затвора.
У априлу 1991. године у Дивоселу је живело 344, у Почитељу 307 а у Читлуку 129 житеља, скоро сви српске националности. У септембру 2018. године, у Почитељу живе две старице, у Читлуку један брачни бар, у Дивоселу нема никога.