БИЋЕ МНОГО ЛАКШЕ: Уводе се сјајне могућности за све који користе МОБИЛНЕ ТЕЛЕФОНЕ
Лакша и ефикаснија процедура
Свим корисницима биће омогућено да преко свог мобилног телефона користе квалификовани електронски потпис у трансакцијама и електронској комуникацији, а електронски документ биће изједначен са папирним, утврђено је Законом о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању, који је данас усвојила Скупштина Србије.
То би требало да омасови примену квалификованог електронског потписа који ће бити еквивалент својеручном потпису.
Вучић и Чепурин задовољни нивоом политичког дијалога и напретком економских веза Србије и Русије
Доживотна казна за убице деце: Почело потписивање петиције широм Србије
До сада је, због компликоване процедуре, свега 360.000 грађана користило услуге електронског потписа, односно пет одсто становништва.
Квалификовани електронски потпис омогућиће потпуно сигурност, безбедност и висок степен поузданости, а законом су утврђени различити поступци идентификације.
У зависности од степена ризика од злоуптреба и могуће штете, постојаће три нивоа идентификације - основни, средњи и високи.
Новим законом биће уведен и електронски печат за правна лица, а предвиђено је и формирање електронског магацина за чување документације. Правна лица имаће електронски печат који ће истовремено бити замена за печат и својеручни потпис овлашћеног лица заједно, односно имаће пуноправну снагу.
То решење ће омогућити и повезивање различитих информационих система и институција које могу да размењују печатирана електронска документа. Слање таквих докумената биће са већим степеном поузданости, јер електронска достава омогућава да се види тачно време слања и пријема сваког документа што је битно за судске и управне поступке.
Услуга квалификоване електронске доставе је замена за услугу препоручене пошиљке, омогућава поузданост и сигурност да ће доћи на адресу на коју је документ и послат.
Формирање електронског магацина за чување документације је важно због привреде, али ће и даље постојати обавеза чувања докумената у папирном облику.
Закон, према речима предлагача, треба да омогући даљу модернизацију јавне управе, а грађанима да обезбеди лакши приступ услугама јавне власти, као и да омогући прелазак на електронско пословање, да отклони све препреке за брже ефикасније и јефтиније пословање, што је корист и за грађане, привреду и јавну управе.