ЧЕКА СЕ УСТОЛИЧЕЊЕ ЈОАНИКИЈА: Сабор СПЦ одлучује о кадровским питањима - бирају се поглавари епископија
Због важности ових питања, претпоставља се да владике неће моћи да донесу одлуке до краја дана.
Сабор СПЦ, који се одржава у Храму Светог Саве, данас би требало да разматра кадровска питања и избор чланова Синода, али и три епископа на упражњена места у Епархији ваљевској, Митрополији црногорско-приморској и Загребачко-љубљанској.
"РАДОВАНУ ЖЕЛЕ ДА ЗАГОРЧАЈУ ЖИВОТ" Соња Караџић се огласила о тајном пребацивању њеног оца у Енглеску
СРБИЈА ИМА СВОЈЕ КАРТЕ: Ана Брнабић о инфлацији нон-пејпера и неформалним решењима за Косово и Метохију
ВАКЦИНИСАНО 45,6 ОДСТО ПУНОЛЕТНИХ: Премијерка саопштила сјајне вести, а ево са колико доза тренутно располажемо
Због важности ових питања, претпоставља се да владике неће моћи да донесу одлуке до краја дана, што практично значи да ће Сабор своје заседање највероватније завршити у суботу јер се очекује да се знатан део времена посвети проблемима у Западноамеричкој, Источноамеричкој и Новограчаничкој епархији, пре кадровских решења.
Наиме, оне су мимо Устава СПЦ, али и Устава СПЦ за Северну и Јужну Америку, основале једночлане непрофитне корпорације и на њих је пребачена знатна црквена имовина. Разлог што ће се и о овом проблему причати је и то што је у Патријаршију стигло више стотина писама верника који указују на то да је оснивањем ових корпорација, са најчешће епископом као јединим чланом, имовина практично пренета на њихово име са могућношћу да сами одлучују о њој. Управо због ове компликоване ситуације Сабору ће требати мало више времена да би владике покушале да се усагласе и нађу решење да ствари врате у канонски поредак и избегну могућност нарушавања јединства српске цркве.
Након тога требало би да се одлучи о избору чланова Синода, али и епископа за упражњена места у епархијама које су остале без својих првих људи. Реч је о Митрополиј црногорско-приморској, која нема епископа од октобра прошле године, када је преминуо митрополит Амфилохије, док је место првог човека Епархије ваљевске упражњено од марта 2020. након смрти епископа Милутина. Од фебруара ове године и Митрополија загребачко-љубљанска, након избора Порфирија за патријарха, остала је без првог човека.
Према сазнањима, место митрополита загребачко-љубљанског највероватније ће остати упражњено, односно овај Сабор неће одлучивати о њему. То практично значи да ће патријарх Порфирије наставити у својству администратора да води ову изузетно значајну епархију.
- За разлику од ње, Црногорско-приморска митрополија ће добити првог човека, а то ће највероватније бити епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, док ће Ваљевску епархију, по свему сурећи, водити игуман манастира Ковиљ, Исихије. Та решења ће вероватно добити сагласност већине владика Српске православне цркве и не очекују се неспоразуми око њих јер је и цео Сабор протекао у јединству архијереја око готово свих значајних питања. Све владике су свесне значајне овог Сабора и понашају се у складу са порукама из беседе патријарха Порфирија, који их је на почетку заседања позвао на молитве за црквено јединство - објашњава добро упућени извор из Патријаршије.
То јединство је испољено и код разматрања Темељног уговора о међусобним односима СПЦ и државе Црне Горе и тај документ је добио подршку свих владика. То практично значи да би нови митрополит црногорско-приморски овај документ требало да потпише са Здравком Кривокапићем, председником Владе Црне Горе, а том догађају присуствоваће и патријарх Порфирије.
Јединство је изражено и у вези с питањем Косова и очувањем цркве и њеног културног наслеђа.
- Сабор је изразио јасан став да најновији догађаји везани за захтев приштинских власти да Унеско скине са своје листе угрожености четири споменика, и то Пећку патријаршију, Дечане, Грачаницу и Богородицу Љевишку, неприхватљив и да забрињава, због чега мора да се реагује. У супротном прети опасност да се угрози православна хришћанска баштина на Косову и Метохији - каже извор из Патријаршије.
Патријарх и епископи на ручку код Вучића
Председник Александар Вућић угостио је јуче на ручку патријарха Порфирија и епископе, учеснике Сабора СПЦ, на коме су разговарали о ситуацији на Косову и Метохији, положају српског народа у јужној покрајини, као и о српским светињама.
- Тешко бреме је пред нама, посебно на Косову. Наше свештенство мудро реагује што не одговарају на сваку провокацију и што добро разумеју шта је провокација. Црква има становиште да је важно јединство државе, народа и цркве. Указао сам им на бројне опасности, на много важних састанака које ћемо да имамо у наредном периоду, пре свега по питању КиМ. Видео сам да их је изненадила грчка реакција - рекао је Вучић.